ADGZ


ADGZ w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Steyr ADGZ - austriacki ciężki samochód pancerny z okresu międzywojennego, używany podczas II wojny światowej przez jednostki SS.

Konstrukcja | edytuj kod

Były to ciężkie, czteroosiowe pojazdy, uzbrojone w działko 20 mm (z zapasem 100 nabojów) i trzy karabiny maszynowe. Jeden z nich znajdował się w wieży, a dwa w kadłubie (kąt ostrzału w pionie od -15° do 45°, w poziomie 15° w obie strony).

Pojazd posiadał skrętne skrajne osie i dwa stanowiska kierowców, dzięki czemu identyczna była manewrowość i osiągi podczas jazdy do przodu i w tył. Na dwóch środkowych osiach znajdowały się koła bliźniacze.

Historia | edytuj kod

Niemcy kryją się za ADGZ podczas zdobywania Poczty Polskiej Gdańsku.

Po Anschlussie Austrii w ręce niemieckie dostało się poza innym sprzętem 27 samochodów pancernych tego typu (przez armię austriacką oznaczanego jako M35 Mittlerer Panzerwagen). W momencie Anschlussu 12 z nich znajdowało się w austriackiej Dywizji Szybkiej, zaś 15 posługiwała się policja.

Przejęte pojazdy zostały przydzielone jednostkom policji i Waffen-SS i wzięły udział w ataku na Polskę (m.in. w szturmie na Pocztę Polską w Gdańsku), a później były używane przez jednostki zwalczające partyzantkę radziecką na okupowanych terenach ZSRR. W 1941 roku Waffen-SS zamówiło dodatkowe 25 egzemplarzy tego pojazdu.

Bibliografia | edytuj kod

  • Janusz Ledwoch, Niemieckie wozy bojowe 1933-1945, Warszawa 1997 (wyd. Militaria), ​ISBN 83-86209-57-7​.
Na podstawie artykułu: "ADGZ" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy