AS Livorno Calcio


AS Livorno Calcio w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

AS Livorno Calciowłoski klub piłkarski z siedzibą w mieście Livorno, założony w 1915 roku, obecnie grający w rozgrywkach Serie B.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Piłkarski klub Unione Sportiva Livorno został założony w Livorno 14 lutego 1915 roku w wyniku fuzji lokalnych klubów Virtus Juventusque i SPES Livorno. Po raz pierwszy we włoskiej ekstraklasie klub zagrał w 1929 roku. Do Serie B spadł dopiero 20 lat później, a na powrót do najwyższej klasy rozgrywek we Włoszech czekał ponad pół wieku, kiedy to zajmując drugie miejsce w drugiej lidze, awansował do Serie A w 2004 roku. Nic nie wskazywało wówczas na to, że klub utrzyma się w Serie A, jednak zakończył sezon, zajmując dobre 9. miejsce w końcowej tabeli. Królem strzelców sezonu został wówczas napastnik "Amaranto" – Cristiano Lucarelli. Największym osiągnięciem Livorno jest wicemistrzostwo Włoch w 1943 roku, po rywalizacji z zespołem Torino FC.

Sukcesy | edytuj kod

Kibice | edytuj kod

Kibice Livorno mają w większości poglądy komunistyczne – na Stadio Armando Picchi jak i na wyjazdach często wywieszają flagi bądź układają choreografie (oprawy) z elementami symboliki komunistycznej (np. z sierpem i młotem). Część z nich na mecze przychodzi w ubraniach z demobilu (co jest wręcz ich znakiem charakterystycznym). Jedna z grup kibiców ma nawet nazwę Armata Stalinista. Duże emocje we Włoszech budzą mecze pomiędzy Livorno a S.S. Lazio, ze względu na skrajnie prawicowe poglądy dużej części kibiców Lazio. Jednym z fanów klubu jest urodzony w Livorno były premier i prezydent Włoch – Carlo Azeglio Ciampi.

Skład w sezonie 2013/2014 | edytuj kod

Stan na 21 stycznia 2014

Zawodnicy na wypożyczeniach | edytuj kod

Europejskie puchary | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "AS Livorno Calcio" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy