Aaja Nachle: Zatańcz ze mną


Aaja Nachle: Zatańcz ze mną w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Aaja Nachle: Zatańcz ze mną (hindi: आजा नचले, angielski: Come Let's Dance) – indyjski dramat wyreżyserowany w 2007 przez debiutanta, operatora Prosto z serca, Lagaan, Saathiya, Gdyby jutra nie było, Veer-Zaara i Nigdy nie mów żegnaj. W filmie po 6 latach nieobecności na ekranie występuje Madhuri Dixit, której towarzyszą Akshaye Khanna, Konkona Sen Sharma i Kunal Kapoor.

Jest to historia kobiety (Madhuri Dixit), która zakochawszy się w amerykańskim fotografie, opuszcza swoje miasto Shamli.

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Diya (Madhuri Dixit), hinduska samotnie wychowująca swoją córkę w Nowym Jorku, prowadzi tam szkołę taneczną. Pewnego dnia telefon wzywa ją do Indii. Umiera człowiek, który kiedyś nauczył ją tańczyć. Jadąc samolotem u boku swojej 11-letniej córki Radhy, Diya wspomina swoją indyjską przeszłość.

12 lat temu mieszkała w Shamli w stanie Uttar Pradesh. Życiem jej był taniec. Pod kierunkiem swojego nauczyciela Guru Makaranda (Darshan Zariwala) wystawiała przedstawienia w prowadzonym przez niego teatrze „Adżanta”. Taniec uczynił ją tak sławną, że pewnego dnia stała się obiektem zdjęć amerykańskiego dziennikarza zbierającego materiał dla „National Geographic”. Zakochana w nim stała się przedmiotem plotek. Wzburzeni rodzice postanowili rozwiązać problem aranżując jej małżeństwo z właścicielem restauracji Mohanem Sharma (Ranvir Shorey). Diya uciekła do Ameryki ze swoim ukochanym tuż przed oczekującymi ją zaręczynami. Rodzice umęczeni potępiającymi ich spojrzeniami sąsiadów sprzedali dom i wyjechali w nieznanym kierunku zrywając całkowicie kontakt z córką. Ucieczka ze Steve'em nie dała Diyi obiecanego szczęścia. Wkrótce żyła samotnie na obczyźnie. Bez rodziny i jako kobieta rozwiedziona. Sensem jej życia stała się córka i taniec, który dał jej samodzielność.

Diya nie zdążyła zobaczyć umierającego nauczyciela. Łzy wzbudziły w niej jego ostatnie słowa nagrane na taśmie. Błagał ją, aby nie dopuściła do likwidacji podupadłego teatru „Adżanta”. Po jej wyjeździe nikt nie chciał dla swojej córki losu Diyi. Rodzice przestali wysyłać swoje córki na naukę tańca. Teatr stał się ruiną. Teraz lokalny radża, poseł do parlamentu Raja Uday Singh (Akshaye Khanna), zdecydował o zbudowaniu na jego miejscu centrum handlowego. Diya spotyka się z radżą próbując go przekonać, jak ważny jest teatr i sztuka dla miasta. Radża rzuca jej wyzwanie. Jeśli w ciągu dwóch miesięcy Diya wystawi na scenie przedstawienie, supermarket nie zajmie miejsca teatru. Stawia jednak warunek – aktorami mają być mieszkańcy Shamli. Diya przyjmuje wyzwanie. Pragnienie spełnienia ostatniej woli nauczyciela, wspomnienie miejsca, które uczyniło ją tym, kim jest, obdarowało ją tańcem, pomaga jej przeciwstawić się uprzedzeniom, jakie miasto żywi wobec niej. W Shamli jako ktoś, kto porzucił rodzinę dla białego mężczyzny, żyjąca na obczyźnie rozwódka, spotyka się z wciąż żywym odrzuceniem. Chłodno spotyka ją nawet przyjaciółka z młodości Najma (Divya Dutta), zastraszona przez męża Farooquea (Irrfan Khan). Mąż jej nie chce teatru licząc na duże zyski przy budowie centrum handlowego. Mimo wrogości miasta Diya nie daje za wygraną. Ogłasza, że szuka osób gotowych w jej przedstawieniu zagrać role Layli i Majnuna, legendarnych kochanków perskich sławnych też Indiach.

Motywy Bollywoodu | edytuj kod

Kontrowersje | edytuj kod

Z powodu słów piosenki, które uraziły uczucia dalitów, film był zakazany w stanach indyjskich Uttar Pradesh, Hariana i Pendżabie. Zakaz ten po przeprosinach producentów wystosowanych do niedotykalnych i zmianie słów tytułowej piosenki zniesiono. Obowiązywał jedynie Patnę, stolicę stanu Bihar.

Obsada | edytuj kod

Dodatkowe informacje | edytuj kod

Muzyka | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Aaja Nachle: Zatańcz ze mną" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy