Aba (Nigeria)


Na mapach: 5°07′N 7°22′E/5,116667 7,366667

Aba (Nigeria) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Abamiasto w południowej Nigerii (stan Abia), położone przy zachodnim brzegu rzeki Aba.

Spis treści

Dane ogólne | edytuj kod

Miasto położone jest przy linii kolejowej Port Harcourt-Kaduna, przecinają się tu drogi z Port Harcourt, Owerri, Umuahia, Ikot Ekpene i Ikot Abasi.

Ważny ośrodek przemysł bawełnianego. Ośrodek handlowy i rzemieślniczy plemienia Ibów. Aba ma dobrze rozwiniętą bazę naukową m.in. szkoły średnie, seminarium nauczycielskie, kilka technicznych i handlowych instytutów oraz Szkoła Sztuki i Nauki. Jest siedzibą diecezji rzymskokatolickiej Aba.

Historia | edytuj kod

Aba była miastem targowym dla ludu Igbo, zamieszkującego obszary wilgotnych lasów równikowych. W 1901 roku powstał w mieście brytyjski posterunek wojskowy. Po wybudowaniu w 1915 roku linii kolejowej z Port Harcourt, położonego 58 km na płd.-zach., miasto stało się ważnym ośrodkiem handlu płodami rolnymi (szczególnie olejem palmowym i ziarnami palmy oleistej). Aba będąca do 1930 osiedlem miejskim jest obecnie największym w stanie ośrodkiem przemysłowym i handlowym. W 1967 roku na krótko była stolicą państwa Biafra po zajęciu poprzedniej siedziby, Enugu.

Przemysł | edytuj kod

Źródłem energii dla przemysłu jest gaz ziemny, przesyłany 30 km rurociągiem z pól gazowych nad rzeką Imo. Aba stanowi ośrodek przemysłu tekstylnego, farmaceutycznego, mydlarskiego, tworzyw sztucznych, cementowego, obuwniczego i kosmetycznego, z browarem i destyralnią.

Demografia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. World Gazetteer.

Bibliografia | edytuj kod

  • Encyklopedia Britannica wyd. Kurpisz sc:Anna Kurpisz i Mieczysław Kurpisz – red.Wojciech Wolarski – 1997 r.
Na podstawie artykułu: "Aba (Nigeria)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy