Abbrevikhosara ovoidea


Abbrevikhosara w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Abbrevikhosara ovoidea) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Abbrevikhosara – wymarły rodzaj owadów z rzędu świerszczokaraczanów i rodziny Megakhosaridae, obejmujący tylko jeden znany gatunek: Abbrevikhosara ovoidea.

Rodzaj i gatunek opisane zostały w 2013 roku przez Daniła Aristowa. Opisu dokonano na podstawie pojedynczej skamieniałości przedniego skrzydła, odnalezionej w pobliżu wsi Isady, na terenie rosyjskiego obwodu wołogodzkiego i pochodzącej z piętra siewierdowinu w permie[1].

Owad ten miał przednie skrzydło o długości około 15 mm, szerokości 7,3 mm i wypukłym przednim brzegu. Wyposażony w trzy odgałęzienia sektor radialny brał początek w nasadowej ćwiartce skrzydła, a pole kostalne na wysokości tego miejsca było tak szerokie jak subkostalne. Pole intermedialne było rozszerzone, a interradialne w nasadowej połowie skrzydła zwężone. Tylna żyłka medialna była nierozgałęziona, natomiast przednia miała cztery odgałęzienia zaczynające się za połową skrzydła. Trzy odgałęzienia prostej przedniej żyłki kubitalnej były ostro zakrzywione w miejscach styku z żyłkami poprzecznymi[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b D.S. Aristov. New grylloblattids (Insecta: Grylloblattida) from the Upper Permian of the Vologda region. „Paleontological Journal”. 47, s. 751-766, 2013. 
Na podstawie artykułu: "Abbrevikhosara ovoidea" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy