Abd al-Aziz ar-Rantisi


Abd al-Aziz ar-Rantisi w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Abd al-Aziz ar-Rantisi (ur. 23 października 1947 w miejscowości Jibna, zm. 17 kwietnia 2004) - przywódca palestyński, lider Hamasu[1].

Życiorys | edytuj kod

Urodził się w Palestynie. Następnie jako uchodźca przebywał w obozie Chan Junus[1]. Z wykształcenia lekarz pediatra (studiował w Egipcie). W 1976 powrócił po studiach do Gazy, został członkiem Braterstwa Muzułmańskiego i pracował jako lekarz. Był członkiem Palestyńskiego Stowarzyszenia Czerwonego Półksiężyca i Arabskiego Towarzystwa Medycznego. W 1978 roku został członkiem kadry Islamskiego Uniwersytetu w Gazie[1]. W 1983 roku aresztowany przez Izraelczyków za odmowę płacenia podatków. W 1987 roku znalazł się w gronie założycieli Hamasu. Zatrzymany dwukrotnie w 1988 i ponownie 1990 roku[1]. W grudniu 1992 roku deportowany jako do południowego Libanu. Pełnił tam rolę rzecznika zesłańców palestyńskich[1].

W 1993 roku powrócił do Palestyny. W grudniu tego roku na krótko uwięziony. Następnie wielokrotnie aresztowany przez władze Autonomii Palestyńskiej. Po śmierci szajcha Ahmada Jasina w marcu 2004 został przywódcą Hamasu. Zginął miesiąc potem w ostrzale izraelskim[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e f Adam Krawczyk Terroryzm ugrupowań fundamentalistycznych na obszarze Izraela w drugiej połowie XX wieku (pol.).
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Abd al-Aziz ar-Rantisi" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy