Abdus Salam


Abdus Salam w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Grób Abdusa Salama – na nagrobku wyryto napis: „First Muslim Nobel Laureate” („Pierwszy muzułmański laureat Nagrody Nobla”), jednak fanatycy zniszczyli słowo: „Muslim”[1]

Abdus Salam (ur. 29 stycznia 1926 w Jhang, zm. 21 listopada 1996 w Oksfordzie)[2] – pakistański fizyk teoretyczny, laureat Nagrody Nobla, profesor fizyki teoretycznej w Imperial College London, założyciel i dyrektor International Centre for Theoretical Physics (ICTP) w Trieście[3].

Od 1966 blisko współpracował z gen. Władysławem Turowiczem, komendantem pakistańskiego Space & Upper Atmosphere Research Committee (SUPARCO), przy rozwijaniu programu rakietowego i kosmicznego (satelity, astronauci). Brał również udział w rozwoju pakistańskiego programu nuklearnego[4].

Nagrodę Nobla otrzymał w 1979, wraz z Sheldonem Lee Glashowem i Stevenem Weinbergiem, za niezależne prace nad jednolitą teorią wzajemnego słabego i elektromagnetycznego oddziaływania cząstek elementarnych[5]. Był pierwszym muzułmańskim i pakistańskim laureatem Nagrody Nobla. Otrzymał również wiele innych honorowych tytułów oraz wysokich odznaczeń[6].

Po śmierci, spowodowanej chorobą Parkinsona, jego ciało zostało przetransportowane do Rabwah w Pendżabie i tam złożone w pobliżu grobu rodziców.

Spis treści

Odznaczenia | edytuj kod

Doktoraty honorowe | edytuj kod

28 maja 1981 Uniwersytet Wrocławski przyznał mu tytuł doktora honoris causa[8]. Jego nazwisko znajduje się na liście uczelni, które przyznały ten tytuł, zamieszczonej na stronie internetowej Komitetu Noblowskiego[6]:

Przypisy | edytuj kod

  1. Abdus Salam był wierzącym muzułmaninem, jednak z urodzenia należał do ruchu Ahmadijja, przez co przez część współwyznawców był uznawany za heretyka.
  2. Nobel Prize in Physics 1979 • Abdus Salam – Facts (ang.). Nobel Media AB. [dostęp 2014-02-05].
  3. Abdus Salam – Biographical (ang.). Nobel Media AB. [dostęp 2014-02-05].
  4. The Rocket-Missile Man of Pakistan: Air Commodore Władysław Józef Marian Turowicz (ang.). Pakistan Defence. [dostęp 2015-09-09].
  5. Nobel Lecture, December 8, 1979 • Gauge Unification of Fundamental Forces (ang.). Nobel Media AB. [dostęp 2014-02-05].
  6. a b c d e f g Abdus Salam Curriculum Vitae (ang.). Nobel Media AB. [dostęp 2014-02-05].
  7. Listagem Geral da Ordem Nacional do Mérito Científico (port.). Ministério da Ciência, Tecnologia e Inovação. [dostęp 2014-02-25].
  8. Doktorzy honoris causa: Multimedialna Baza Danych Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego (pol.). mbd.muzeum.uni.wroc.pl. [dostęp 2018-07-11].

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Abdus Salam" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy