Abusir


Na mapach: 29°53′46″N 31°12′13″E/29,896111 31,203611

Abusir w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Piramidy Sahure, Niuserre i Neferirkare w Abusir Plan nekropoli w Abusir wraz z Abu Gurab

Abusirnekropolia staroegipska położona ok. 2,5 km na północ od Sakkary i ok. 1,5 km na południowy wschód od Abu Gurab.

Zbudowano tu 14 piramid, z czego 4 najważniejsze należą do władców V dynastii – pierwszych, którzy przyjęli tytuł Sa-Re, czyli „Syn Słońca”. Ich piramidy w Abusir często zwane są „Piramidami Synów Słońca”. Według mitu, ich narodziny odbyły się pod protekcją samego Ra, który wyjednał przychylność bogów dla ich matki Radżedet, co spowodowało szczęśliwe rozwiązanie. Radżedet wydała na świat trzech dorodnych synów, pierwszych trzech władców z nowej V dynastii.

Najważniejszymi obiektami nekropoli Abusir są:

Najlepiej zachowany jest zespół budowli Sahure, w skład którego wchodzi piramida Ba Sahure pojawia się w chwale”, Dolna i Górna Świątynia. Świątynie te stanowią przykład kunsztu budowlanego starożytnych Egipcjan, przejawiający się umiejętnością zestawiania barw kamienia: białego wapienia i alabastru, czerwonego i czarnego granitu oraz czarnego bazaltu. Jak przypuszcza się, w czasach świetności świątynie były pokryte ok. 10 000 m² reliefów, które w większości uległy rabunkowi i zniszczeniom w XIX wieku. Piramidy w Abusir są w stanie znacznego zniszczenia.

Obiektem godnym uwagi jest mastaba Ptahszepsesa. Jest to labirynt sal i korytarzy, niegdyś pokrytych malowidłami i reliefami, w znacznym stopniu zniszczony i obrabowywany. Obecnie dobrze zachowane jest jedynie zejście oraz korytarze prowadzące do komory grobowej (komory odrodzenia). Sama komora pozbawiona jest stropu. Znajdują się w niej dwa sarkofagi – dla Ptahszepsesa i jego małżonki.

W południowej części nekropoli znajduje się piramida królowej Chentikaus, małżonki króla Neferirkare, którego piramida znajduje się tuż obok. Dalej na północ leżą ruiny Świątyni Kultu Słonecznego Userkafa – założyciela świętego okręgu Abusir, a nieco dalej jeszcze, ruiny podobnej świątyni króla Niuserre, w której jest stół ofiarny (6×6 m) wykonany z monolitycznego bloku alabastru.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Spis powszechny z 2006 r.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (nekropola):
Na podstawie artykułu: "Abusir" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy