Académica Coimbra


Académica Coimbra w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Associação Académica de Coimbra (wym. ɐkɐˈdɛmikɐ dɨ kuˈĩbɾɐ) − portugalski klub piłkarski z siedzibą w mieście Coimbra.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Założona w 1876 roku jako amatorska organizacja studencka uniwersytetu w Coimbrze, Académica nie osiągała wielkich sukcesów, takich jak portugalska Wielka trójka (FC Porto, SL Benfica i Sporting CP).

Klub ma na swoim koncie jedno wicemistrzostwo i 2 puchary kraju, w sezonie 2008/2009 występuje w rozgrywkach Primeira Liga.

W ostatnich latach do największych osiągnięć klubu należy zaliczyć półfinał Pucharu Portugalii w sezonie 2010/2011, a także wygrana w finale tych samych rozgrywek w sezonie 2011/2012, dzięki której klub po raz pierwszy wystąpił w Lidze Europy.

W fazie grupowej Ligi Europy drużyna zajęła 3. miejsce, pokonując u siebie zwycięzcę poprzedniej edycji Atlético Madryt.

Europejskie puchary | edytuj kod

Obecna kadra | edytuj kod

Stan na 31 lipca 2015

Stadion | edytuj kod

Widok na stadion

Estádio Cidade de Coimbra (Stadion Miasta Coimbra) jest stadionem, na którym swoje domowe mecze rozgrywa Académica, należy do miasta Coimbra. Stadion ma 30 210 miejsc siedzących, dwie trzecie z nich są zadaszone. Poza tym, na stadionie znajdują się liczne udogodnienia. Do 2003 nazywany był Estádio Municipal de Coimbra (Stadionem Miejskim w Coimbrze) albo Estádio do Calhabé (Stadion Calhabé) od nazwy części miasta, w której znajduje się stadion. W przeszłości stadion mógł pomieścić 15 000 osób. Został rozbudowany i zmodernizowany pod kątem Euro 2004. Inauguracja zmodernizowanego stadionu miała miejsce 27 września 2003 koncertem zespołu Rolling Stones, na którym było ponad 50 000 osób. 29 października 2003, Académica zagrała swój pierwszy oficjalny na zmodernizowanym stadionie mecz przeciwko Benfice Lizbona.

Sukcesy | edytuj kod

Trenerzy | edytuj kod

Strony klubowe | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (klub piłki nożnej):
Na podstawie artykułu: "Académica Coimbra" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy