Academia Sinica


Academia Sinica w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Instytut Astronomiczno-Matematyczny Academia Sinica

Academia Sinica (chiń. 中央研究院; pinyin: Zhōngyāng Yánjiùyuàn) – największa tajwańska państwowa instytucja naukowa.

Utworzona została w 1928 roku w Nankinie, jej pierwszym prezesem został były rektor Uniwersytetu Pekińskiego Cai Yuanpei. Jednym z pierwszych wielkich projektów badawczych Akademii były wykopaliska na stanowisku z czasów dynastii Shang w okolicach Anyangu. Działalność instytucji zawieszona była w okresie wojny chińsko-japońskiej (1937-1945)[1]. W 1949 roku część członków Academia Sinica uciekła wraz z siłami Kuomintangu na Tajwan i odbudowała struktury instytucji w Tajpej. W Chinach Ludowych tymczasem powołano jako jej sukcesorkę Chińską Akademię Nauk[1].

W ramach Academia Sinica funkcjonuje obecnie 28 wyspecjalizowanych jednostek naukowych, prowadzących działalność w zakresie nauk ścisłych i humanistycznych. Część z nich ma uprawnienia do nadawania najwyższych stopni naukowych[2].


Przypisy | edytuj kod

  1. a b Dorothy Perkins: Encyclopedia of China. The Essential Reference to China, Its History and Culture. New York: Routledge, 2013, s. 2. ISBN 1-57958-110-2.
  2. James E. Hoare and Susan Pares: A Political and Economic Dictionary of East Asia. New York: Routledge, 2006, s. 2. ISBN 1-85743-258-4.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (akademia nauk):
Na podstawie artykułu: "Academia Sinica" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy