Acta Physica Polonica


Acta Physica Polonica w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Acta Physica Polonica – miesięcznik naukowy, poświęcony fizyce, o międzynarodowym zasięgu, wydawany w Polsce od 1932 roku. Organ Polskiego Towarzystwa Fizycznego. Jest periodykiem uznanym przez Europejskie Towarzystwo Fizyczne. Wydawany jest w dwóch niezależnych seriach, przez różnych wydawców:

Spis treści

Historia | edytuj kod

W styczniu 1919 roku w Warszawie z inicjatywy Józefa Wierusz‐Kowalskiego powstaje Towarzystwo Fizyczne. W 1923 ukazuje się pierwszy tom „Sprawozdań i Prac Polskiego Towarzystwa Fizycznego” („Comptes Rendus des Séances de la Société Polonaise de Physique”). Do roku 1931 opublikowano 5 tomów, złożonych z zeszytów publikowanych co kwartał. W 1932 roku „Sprawozdania...” przekształcone zostają w „Acta Physica Polonica” z redakcją w Warszawie 1932, gdzie ukazują się do roku 1936. Następnie publikacja kontynuowana jest w Wilnie w latach 1937‐1939. W roku 1947 wznowiono druk „Acta Physica Polonica”. Pierwsza powojenna publikacja oznaczona została jako tom nr 9, a zeszyty publikowano tak samo jak przed wojną jako kwartalnik. Później częstotliwość publikacji zwiększono drukując zeszyty co dwa miesiące, a następnie co miesiąc. Do roku 1969 opublikowano łącznie 36 tomów. Redakcja znajdowała się w Krakowie.

W 1970 roku pismo zostało podzielone na dwie serie: Seria A, wydawana w Warszawie, Seria B, wydawana w Krakowie. Obie serie publikowane są zarówno w formie drukowanej jak i elektronicznej dostępnej nieodpłatnie w Internecie.

„Sprawozdania i Prace Polskiego Towarzystwa Fizycznego” | edytuj kod

„Acta Physica Polonica” | edytuj kod

Redaktorzy naczelni | edytuj kod

Ważne publikacje | edytuj kod

  • Lista 43 członków Polskiego Towarzystwa Fizycznego, którzy zostali zamordowani lub zmarli w okresie II wojny światowej, 1947
Na podstawie artykułu: "Acta Physica Polonica" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy