Adam Beach


Adam Beach w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Adam Ruebin Beach (ur. 11 listopada 1972 w Ashern (prow. Manitoba) − kanadyjski aktor nominowany do Złotego Globu. Jest z pochodzenia Odżibwejem. Najlepiej znany jest z roli starszego szeregowego Iry Hayesa w filmie Sztandar chwały. Grał szeregowego Bena Yahzee w filmie Szyfry wojny, dr Charlesa Eastmana w Pochowaj me serce w Wounded Knee, Chester Lake'a w Prawo i porządek oraz Tommy’ego, w Strażnik Teksasu.

Urodził się w Ashern, w prowincji Manitoba. Dorastał ze swoimi dwoma braćmi w rezerwacie indiańskim Dog Creek. Gdy miał osiem lat, jego matka będąca w ósmym miesięcy ciąży, została zabita przez pijanego kierowcę. Wkrótce po wypadku, jego ojciec zginął podczas wodowania łodzi. Beach i jego bracia przenieśli się do Winnipeg, aby żyć z ciotką i wujem.

Beach ma dwóch synów ze swoją pierwszą żoną Meredith Porter. Noego Beach urodził się w 1996 r. i Luke Beach urodził się w 1998 roku. Beach i Porter rozwiedli się w 2002 roku. W lipcu 2003, ożenił się z Tarą Mason. Obecnie są rozwiedzeni. Adam oczekuje na swoje trzecie dziecko ze swoją obecną dziewczyną Lato.

Nagrody i nominacje | edytuj kod

Został nominowany do Złotych Globów 2008 dla najlepszego aktora miniserialu bądź filmu telewizyjnego za film Pochowaj me serce w Wounded Knee.

Wybrana filmografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Adam Beach" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy