Adam Kuryłło


Adam Kuryłło w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Grób prof. Kuryłły na cmentarzu Łyczakowskim

Adam Kuryłło (ur. 20 maja 1889 w Potoczku, zm. 7 stycznia 1980 we Lwowie) – polski inżynier budownictwa, profesor Politechniki Lwowskiej.

W 1907 ukończył Szkołę Realną w Krakowie, w latach 1907-1912 studiował na Wydziale Inżynieryjnym Politechniki Lwowskiej. W 1917 obronił doktorat, w 1922 habilitował się z budownictwa żelazobetonowego. Od 1923 był profesorem nadzwyczajnym statyki budowli i budownictwa żelazobetonowego na Wydziale Architektury PLw, od 1929 był profesorem zwyczajnym. Jego dziełem jest m.in. żelazobetonowy strop nad Salą Senatorską na Wawelu z wawelskimi głowami.

Był wykładowcą na macierzystej uczelni przez cały czas aż do późnej starości, niezależnie od zmian przynależności państwowej Lwowa i statutu Politechniki Lwowskiej.

Po II wojnie światowej pozostał we Lwowie[1]. Pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim.

Przypisy | edytuj kod

  1. Wiadomości o lwowianach, Lwowie i Małopolsce Wschodniej. Migawki ze Lwowa. „Biuletyn”. Nr 2 (17), s. 68, Grudzień 1969. Koło Lwowian w Londynie. 
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Adam Kuryłło" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy