Adam Natanson


Adam Natanson w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Krajobraz Edwarda Vuillarda, namalowany na zamówienie Adama Natansona

Adam Natanson, (ur. 1829 w Warszawie, zm. 1908 w Paryżu) – jeden z siedmiu synów bankiera Seeliga Natansona, przybył z Warszawy do Paryża w roku 1871 z żoną Anną i dwoma synami: Aleksandrem i Tadeuszem oraz bratem Szymonem. W Paryżu urodzili się synowie: Leon i Ludwik-Alfred.

Zapisał synów do Lycée Condorcet, gdzie spotkali oni przyszłych malarzy Edwarda Vuillarda, Maurice Denisa, pisarza Marcela Prousta i historyka Daniela Halévy.

Adam Natanson korzystając z dochodów z banku, zajął się kolekcjonowaniem dzieł młodych malarzy paryskich. Wspierał Edwarda Vuillarda. Trzej synowie: Aleksander, Tadeusz i Ludwik-Alfred założyli i wydawali czasopismo La Revue blanche, Ludwik-Alfred ponadto napisał pod pseudonimem Alfred Athis wiele francuskich utworów scenicznych. Tadeusz ożenił się z córką Cypriana Godebskiego, Misią, lecz to małżeństwo nie przetrwało próby czasu.

Adam Natanson stał się protoplastą francuskiej gałęzi rodu Natansonów.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Adam Natanson" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy