Adam Siemaszko


Adam Siemaszko w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 15 maj 2020. Od tego czasu wykonano 1 zmianę, która oczekuje na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Adam Siemaszko (ur. 26 marca 1905 w Moskwie - zm. 20 stycznia 1993 w Warszawie) – polski rzeźbiarz i grafik.

Uczył się m.in. w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, u prof. Tadeusza Breyera. Specjalizował się m.in. w karykaturach rzeźbiarskich. Od 1927 jego prace wystawiano w Zachęcie oraz w Instytucie Propagandy Sztuki. W 1928 jego rzeźba Jan Kilińska zdobyła IV nagrodę w konkursie na głowy wybitnych Polaków. W latach 1931-1939 był kierownikiem artystycznym czasopisma Podchorąży, zaś w latach 1934-1939 pisma Promień Słońca. Wraz z żoną Zofią był współautorem dekoracji na statkach MS Sobieski i MS Chrobry. Zaprojektował plakat Do broni! Zwarci i zjednoczeni zwyciężymy wroga[1].

Po agresji ZSRR na Polskę znalazł się w niewoli radzieckiej. Tafił do obozu w Starobielsku, ale w wyniku wymiany jeńców znalazł się w obozie oficerskim w Murnau, gdzie zaprojektował m.in. drewniany ołtarz do kaplicy obozowej. Do Warszawy powrócił w 1946. W 1948 otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi za projekt architektoniczny wnętrza i kolorystyki Pawilonu Przemysłu Ciężkiego na Wystawie Ziem Odzyskanych we Wrocławiu[1].

Następnie pracował m.in. jako kierownik artystyczny i ilustrator w redakcji czasopisma Radio i Telewizja, jako kierownik Pracowni Plastycznej w Studio Miniatur Filmowych w Warszawie oraz jako wykładowca na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej oraz jako projektant w Jubilerze. W 1962 współpracował przy projekcie ratowania świątyni Abu Simbel nad Nilem. Po przejściu na emeryturę wykonywał liczne prace w metalu i ceramice oraz medale[1].

Zmarł 20 stycznia 1993 w Warszawie. Pochowany został na Cmentarzu Powązkowskim[1] (kwatera 155b-1-8/9)[2]. Opiekę nad spuścizną po małżeństwie Siemaszków sprawują Marianna Sankiewicz-Budzyńska i Gustaw Budzyński[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d Muzeum Prac Ocalałych Zofii Budzyńskiej-Siemaszkowej i Adama Siemaszko. Życiorys Adama. muzeumzofiiiadama.pl. [dostęp 28 października 2013].
  2. Cmentarz Stare Powązki: ERYK BUDZYŃSKI, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [online] [dostęp 2020-02-22] .
  3. Muzeum Prac Ocalałych Zofii Budzyńskiej-Siemaszkowej i Adama Siemaszko. muzeumzofiiiadama.pl. [dostęp 28 października 2013].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Adam Siemaszko" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy