Adam Styka (1890–1959)


Adam Styka (1890–1959) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Adam Styka (1910)

Adam Styka (ur. 7 kwietnia 1890, zm. 23 września 1959) – polski malarz, syn Jana Styki, współtwórcy (wraz z Wojciechem Kossakiem) Panoramy Racławickiej i brat Tadeusza.

Nagrobek Adama Styki

Malarz orientalista, w latach 1908–1912 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Paryżu. Ukończył szkołę wojskową w Fontainebleau i służył w armii francuskiej podczas I wojny światowej. Brał udział w bitwie pod Verdun. Był odznaczony Orderem Narodowym Zasługi (Ordre national du Mérite) i otrzymał obywatelstwo francuskie. Dzięki pomocy rządu francuskiego podróżował po Afryce Północnej, gdzie zainteresował się tematyką orientalną. Malował również sceny z amerykańskiego Dzikiego Zachodu, a pod koniec życia obrazy o tematyce religijnej.

Był autorem m.in. obrazów Impresja egipska z piramidami i Chrystus król (1944), który powstał na zamówienie księży pallotynów, którym artystę polecił projektant ówczesnego kościoła przy ul. Skaryszewskiej w Warszawie, inż. Marzyński. Artysta wahał się jak najlepiej wykonać zlecenie, szukając inspiracji w lekturze Biblii, ale aresztowanie jego syna przez Niemców przerwało te wahania i obraz był gotowy w niedługim czasie potem[1]. Obraz wisiał w ołtarzu głównym kościoła Chrystusa Króla Pokoju przy ul. Skaryszewskiej aż spłonął w pożarze kościoła 14 stycznia 2007. Wysiłkiem parafii i darczyńców powstała jego kopia dzieła malarza Krzysztofa Antoniego Kudelskiego, która zawisła na miejscu strawionego przez ogień pożaru obrazu Styki[1].

Został pochowany w Alei Zasłużonych cmentarza w „Nowej Częstochowie” Ojców Paulinów w Doylestown (Pensylwania).

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Parafia św. Wincentego Pallottiego w Warszawie - Księża Pallotyni - Obraz Chrystusa Króla, www.skaryszewska.pl [dostęp 2017-11-21] .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Adam Styka (1890–1959)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy