Adam Zimnicki


Adam Zimnicki w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Adam Zimnicki (ur. 7 listopada 1932 w Szydłowcu, zm. 28 grudnia 2008 w Skarżysku-Kamiennej[1]) – polski polityk, urzędnik państwowy, poseł na Sejm X kadencji (1989–1991).

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Syn Stefana i Józefy[1]. W 1951 zdał maturę w I Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu. Ukończył następnie studia na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, uzyskując tytuł zawodowy inżyniera rolnika.

Pracował kolejno w Powiatowej Radzie Narodowej w Szydłowcu, a od 1963 pełnił funkcję wiceprezesa zarządu Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”. W latach 1972–1976 był naczelnikiem miasta i gminy Szydłowiec. W 1981 objął stanowisko dyrektora Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Szydłowcu. Od 1987 kierował lokalnymi strukturami Ochotniczej Straży Pożarnej. W okresie PRL był także członkiem rad narodowych różnych szczebli.

Od 1956 należał do Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego. W 1989 z puli tej partii uzyskał mandat posła na Sejm kontraktowy w okręgu radomskim. Po przekształceniu ZSL przystępował do Polskiego Stronnictwa Ludowego „Odrodzenie” i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Zasiadał w Komisji Polityki Przestrzennej, Budowlanej i Mieszkaniowej, Komisji Systemu Gospodarczego i Polityki Przemysłowej, Komisji Samorządu Terytorialnego, Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej, a także w Komisji Nadzwyczajnej do Rozpatrzenia Projektów Ustaw Dotyczących Zmian Systemowych w Gospodarce. W 1991 bez powodzenia ubiegał się o reelekcję z ramienia PSL.

Pochowany na cmentarzu parafialnym w Szydłowcu[2].

Odznaczenia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Adam Zimnicki. rejestry-notarialne.pl. [dostęp 2021-04-23].
  2. Informacje w serwisie Grobonet. [dostęp 2021-04-23].

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Adam Zimnicki" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy