Adela Kuik-Kalinowska


Adela Kuik-Kalinowska w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Adela Barbara Kuik-Kalinowska (ur. 1969 [1]) – polska filolog polska, specjalizująca się w literaturze polskiej epoki romantyzmu oraz literaturze XIX i XX wieku; nauczycielka akademicka związana z Akademią Pomorską w Słupsku[2].

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Urodziła się w 1969 roku. Po ukończeniu kolejno szkoły podstawowej oraz średniej, oraz pomyślnie zdanym egzaminie maturalnym podjęła studia na kierunku filologia polska. Zakończyła je zdobyciem tytułu zawodowego magistra w 1993 roku. Kilka lat później zdecydowała się kontynuować dalsze kształcenie w ramach studiów doktoranckich, w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego[2]. W 2000 roku uzyskała tam stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa o specjalności literaturoznawstwo polskie, na podstawie pracy pt. O "Czarnych kwiatach" i "Białych kwiatach" Cypriana Norwida. Konteksty - poetyka - idee. Studium monograficzne, której promotorem był prof. Józef Bachórz[3]. W 2012 roku Rada Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego nadała jej stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa o specjalności literatura XIX i XX wieku, na podstawie rozprawy nt. Tatczëzna. Literackie przestrzenie Kaszub[4].

Zawodowo związana jest z Instytutem Polonistyki Akademii Pomorskiej w Słupsku, gdzie zajmuje stanowisko profesora nadzwyczajnego i kierownika Zakładu Antropologii Literatury i Badań Kaszubsko-Pomorskich[5]. Wcześniej, w latach 2003-2008 była kierownikiem Pracowni Kultury Literackiej Pomorza. Ponadto jest kierownikiem Podyplomowych Studiów Kwalifikacyjno-Metodycznych dla Nauczycieli Języka Kaszubskiego[6].

Poza słupską uczelnią jest członkiem takich organizacji naukowych jak: Instytutu Kaszubskiego w Gdańsku, Rady Języka Kaszubskiego przy Zarządzie Głównym Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Gdańsku, Akademickiej Rady Naukowej Misji Buddyjskiej w Polsce, Rady Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie oraz zespołu Nowy regionalizm w badaniach literackich Komitetu Nauk o Literaturze Polskiej Akademii Nauk[6].

Żona prof. Daniela Kalinowskiego.

Dorobek naukowy | edytuj kod

Zainteresowania naukowe Adeli Kuik-Kalinowskiej koncentrują się wokół zagadnień związanych z literaturą polską epoki romantyzmu oraz literaturą XIX i XX wieku[2]. W swoich badaniach naukowych szczególny nacisk kładzie na problematykę[6]:

 • antropologii literatury (kulturowa semantyka miejsca, kategoria płci, antropologia śmierci)
 • idei i stylu w romantyzmie (problematyka genologiczna, słowa ominalne, literatura a inne sztuki)
 • zagadnienia literatury pomorskiej i kaszubskiej (opis i interpretacja ujęć idei "małych ojczyzn" z prezentacją poszczególnych koncepcji u wybranych pisarzy, kategoria mitu, kategoria pamięci kulturowej, pogranicze w literaturze i regionalizm, poetyka kulturowa, geografia wyobrażona regionu, komparatystyka)
 • kultury i literatury buddyjskiej w Polsce (koan jako gatunek literacki, poezja haiku, buddyjskie klasyczne teksty retoryczne, poezja kontrkultury)

Do najważniejszych jej publikacji należą[7]:

 • Cypriana Norwida "Czarne kwiaty" i "Białe kwiaty". Konteksty, poetyka, idee, Słupsk 2002.
 • Genologia Cypriana Norwida, Słupsk 2005.
 • Legendy i podania z okolic Lęborka i Łeby, Gdynia 2007.
 • Od Smętka do Stolema. Wokół literatury Kaszub, Słupsk 2009.
 • Tatczëzna. Literackie przestrzenie Kaszub, Gdańsk-Słupsk 2011.
 • Edukacja kaszubska. Tradycje, aktualność, perspektywy : praca monograficzna, Gdańsk-Słupsk 2012.
 • Trzy skarby. Motywy buddyjskie w kulturze polskiej, Słupsk 2013.
 • Wielkie Pomorze. Kultura i sztuka, Gdańsk-Słupsk 2013.

Przypisy | edytuj kod

 1. Data urodzenia w bazie Biblioteki Narodowej w Warszawie [on-line] [dostęp: 6.02.2014]
 2. a b c Sylwetka w bazie "Ludzie Nauki" [on-line] [dostęp: 6.02.2014]
 3. Dane dotyczące doktoratu w bazie "Ludzie Nauki" [on-line] [dostęp: 6.02.2014]
 4. Dane dotyczące habilitacji w bazie "Ludzie Nauki" [on-line] [dostęp: 6.02.2014]
 5. Struktura Instytutu Polonistyki Akademii Pomorskiej w Słupsku [on-line] [dostęp: 6.02.2014]
 6. a b c Sylwetka Adeli Kuik-Kalinowskiej na stronie Instytutu Polonistyki Akademii Pomorskiej w Słupsku [on-line] [dostęp: 6.02.2014]
 7. Dane na podstawie katalogu Biblioteki Narodowej w Warszawie, stan na I 2014 roku

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):Identyfikatory zewnętrzne:
Na podstawie artykułu: "Adela Kuik-Kalinowska" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy