Adela z Pfalzel


Adela z Pfalzel w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Adela z Pfalzel, Święta Adela, również Adolana, Adula[1] (ur. ok. 660 na obszarze Mozela-Moza, niem. Mosel-Maas-Raum, zm. ok. 735 w klasztorze Pfalzel koło Trewiru)[2]ksieni, święta Kościoła katolickiego.

Adela była córką Irminy z Oeren (również z: Öhren lub Horreum) i siostrą m.in. Plektrudy oraz Bertrady Starszej. Bezpodstawnie identyfikowana jest z córką Dagoberta II[a]. Wyszła za mąż za wybitnego człowieka Oda (Odo vir inluster)[2], seneszala i pallatyna, z rodziny Hugobertów[b], z którym miała troje dzieci:

  • Alberyka (Alberich, zm. 714/721),
  • Gerlindę (Gerelind, , zm. po 699),
  • Haderyka (Haderich, zm. po 699)[2].

Jeden z dwóch synów, Alberyk, został ojcem przyszłego świętego Grzegorza z Utrechtu.

Adela wcześnie owdowiawszy oddała się modlitwom i aktom miłosierdzia. Zaraz po 700 roku założyła żeński klasztor benedyktyński (niem. Kloster Pfalzel), którego została pierwszą ksieni. Siedzibą został późnoromański pałac (palatium, niem. Pfalz), koło Trewiru, nabyty przez jej szwagra Pepina Średniego. W klasztorze tym uczył się jej wnuk Grzegorz, późniejszy biskup Utrechtu. W 721 lub 722 gościła Bonifacego-Winfrida, któremu powierzyła Grzegorza w dalszą podróż misyjną.

Krótko przed śmiercią przeniosła swój klasztor do Trewiru. Zgodnie z jej testamentem wyposażenie Pfalzel przeniesiono do Gillgau[c] i Bidgau w obszarze dzisiejszego Bitburga, położonych w rejonach rzek: Mozeli i Mozy.

Jej wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 24 grudnia, obok jej matki św. Irminy.

Zobacz też | edytuj kod

Uwagi | edytuj kod

  1. Według tradycji św. Adula i św. Irmina miały być siostrami i córkami Dagoberta II. Informacje te są zmyślone i mają na celu udowodnienie ich rzekomego pochodzenia z dynastii merowińskiej.
  2. W VIII wieku rodzina Hugobertów, poprzez zawierane małżeństwa, stała na czele państwa frankijskiego, a córka św. Adeli Bertrada Starsza została prababką Karola Wielkiego.
  3. Gillgau utożsamiane jest z Kölngau lub Keldachgau (obecnie Düsseldorf).

Przypisy | edytuj kod

  1. Adela - Kirchenlexikon (autor: Friedrich Wilhelm Bautz ) (niem.)
  2. a b c Adela, ksieni Pfalzel - za źródłem Lexikon des Mittelalters: Band I Spalte 143 (niem.)

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Adela z Pfalzel" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy