Adiatoryks


Adiatoryks w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Adiatoryks (celt. Adiatorix, gr. Ἀδιατόριξ Adiatórix) (zm. 30 p.n.e.) – arcykapłan, tyran Heraklei Pontyjskiej i zapewne tetrarcha Tektosagów od ok. 36 p.n.e. do swej śmierci. Syn Domnilausa, galackiego tetrarchy Tektosagów.

Cyceron w liście (Epistulae ad Familiares II, 12) poinformował, że Adiatoryks był arcykapłanem w r. 50 p.n.e. Zapewne był nim w świątynnym państwie w Pesynuncie. Musiał on z tego powodu być stronnikiem Dejotara, króla Galacji, którego wpływ na niego jest niekwestionowany przez uczonych. Adiatoryks razem z nim należał do stronnictwa triumwira rzymskiego Marka Antoniusza. Ten obdarzył go władzą nad Herakleą Pontyjską oraz być może nad innym terytorium (zapewne ojcowska tetrarchia Tektosagów). Niebawem przed bitwą pod Akcjum w r. 31 p.n.e., Adiatoryks miał dokonać masakry wszystkich Rzymian w Heraklei. Po tej bitwie został przyprowadzony, jako więzień w triumfie Oktawiana. Ten kazał go potem zgładzić razem z jego młodszym synem, jako odpowiedzialnego za dokonanie masakry Rzymian. Jego starszy syn Dyteutos, był później mianowany władcą i arcykapłanem bogini (Enyo-Ma) w Komanie po śmierci Kleona z Gordiukome.

Bibliografia | edytuj kod

  1. Sartre M., Wschód rzymski. Prowincje i społeczeństwa prowincjonalne we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego w okresie od Augusta do Sewerów (31 r. p.n.e.-235 r. n.e.), tłum. S. Rościcki, Ossolineum, Wrocław 1997, s. 18, ​ISBN 83-04-04386-6​.
  2. Syme R., Anatolica: studies in Strabo, ed. A. R. Birley, Oxford University Press 2003, s. 130-132, ​ISBN 0-19-814943-3​.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Adiatoryks" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy