Adidas


Adidas w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Fabryka Adidasa w Herzogenaurach

Adidas AG – niemieckie przedsiębiorstwo produkujące obuwie i odzież sportową, założone w 1924 przez braci Adolfa i Rudolfa Dasslerów jako Gebrüder Dassler Schuhfabrik.

Nazwa pochodzi od zdrobnienia imienia (Adi) i trzech pierwszych liter nazwiska (Das) założyciela przedsiębiorstwa, Adolfa Dasslera[1]. Jest podzielony na trzy części: Adidas Sport, Adidas Classic, Adidas Style. Znakiem firmy Adidas są trzy paski, które są umieszczane na ich produktach, np. na ramionach strojów piłkarskich. Poza obuwiem i odzieżą przedsiębiorstwo produkuje sprzęt sportowy, np. rękawice i piłki.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Bracia Dassler produkowali buty dla żołnierzy Wehrmachtu. Z Gebrüder Dassler Schuhfabrik pochodziło obuwie zarówno niemieckiej, jak i amerykańskiej reprezentacji na Letnie Igrzyska Olimpijskie w Berlinie w 1936 roku.

W 1948 r. przedsiębiorstwo uległo podziałowi na 2 spółki akcyjne: Adidas AG i Puma AG. Adidas AG została zarejestrowana 18 sierpnia 1949 r. Od 1972 r. jej znakiem firmowym jest koniczynka, symbolizująca ducha igrzysk olimpijskich oraz połączenie 3 kontynentów, często jako samodzielne logo firmy występują również trzy paski. Po zakupie przez spółkę Adidas AG w 1997 r. francuskiej firmy produkującej odzież sportową, Salomon SA, zmieniono nazwę na Adidas-Salomon AG. W 2006 r. Adidas przejął spółkę Reebok. W tym samym roku spółka Salomon SA została sprzedana i w połowie 2006 r. powrócono do nazwy Adidas AG.

Logo firmy (trzy paski) nawiązuje do wzmocnienia buta z trzech wąskich skórzanych pasków.

Krytyka | edytuj kod

Przedsiębiorstwu zarzuca się[kto?] wyzyskiwanie pracowników oraz wykorzystywanie pracy dzieci[2][3]. Jest jednym z przedsiębiorstw z branży tekstylnej opisywanych w raporcie kampanii Play Fair 2008 na temat łamania praw pracowniczych i praw człowieka[4].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. History (ang.). [dostęp 25 listopada 2009].
  2. Klaus Werner, Hans Weiss: Czarna lista firm. Intrygi światowych koncernów. Stargard Szczeciński: Hidari, 2009, s. 252 i n. ISBN 978-83-61410-00-3.
  3. Partial victory gained by the Bed & Bath workers (ang.). Clean Clothes Campaign, 1 stycznia 2003 r. [dostęp 4 listopada 2009].
  4. Clearing the Hurdles – raport w pliku PDF (ang.). Play Fair 2008. [dostęp 4 listopada 2009].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (biznes):
Na podstawie artykułu: "Adidas" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy