Administratura apostolska Prizrenu


Na mapach: 42°40′N 21°10′E/42,666667 21,166667

Diecezja Prizrenu-Prisztiny w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Administratura apostolska Prizrenu) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Diecezja Prizren-Prisztina na mapie Serbii i Kosowa
(zaznaczona kolorem różowym) Diecezja na mapie Kosowa

Diecezja Prizren-Prisztina (łac. Dioecesis Prisrianensis; alb. Dioqeza e Prizrenit-Prishtinë) – jedna z 4 diecezji obrządku łacińskiego w Kościele katolickim w Serbii obejmująca swoim zasięgiem Kosowo[2], ze stolicą w Prisztinie. Erygowana 24 maja 2000 konstytucją apostolską przez Jana Pawła II jako administratura apostolska Prizrenu. Ustanowiona diecezją 5 września 2018 bullą papieską przez Franciszka. Biskupstwo podlega bezpośrednio (do) Stolicy Apostolskiej.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Pierwsza diecezja prisztińska została założona w 1000. Została (natomiast) zlikwidowana wraz z najazdem Turków i podbojem przez nich Bałkanów w XV wieku. Obszar Kosowa od XVII wieku podlegał pod archidiecezję skopjejską, przekształconą w 1969 w diecezję skopjejsko-prizreńską.

Po zajęciu Kosowa przez administrację ONZ, dnia 24 maja 2000 papież Jan Paweł II zdecydował się na utworzenie osobnej administracji apostolskiej dla Kosowa. Administraturę zamieszkiwało 66 tys. wiernych, nad którymi opiekę duszpasterską sprawało 62 księży w 24 parafiach.

5 września 2018 papież Franciszek podniósł administraturę do rangi diecezji, nadając jej nazwę Prizren-Prisztina[1].

Biskup | edytuj kod

 Osobny artykuł: Biskupi Prizrenu-Prisztiny.

Główne świątynie | edytuj kod

Galeria | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Erezione della diocesi di Prizren-Prishtina e nomina del primo Vescovo (wł.). press.vatican.va. [dostęp 2018-09-05].
  2. Kosowo jest terytorium spornym, które ogłosiło w 2008 r. niepodległość

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Administratura apostolska Prizrenu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy