Adolf (wielki książę Luksemburga)


Adolf (wielki książę Luksemburga) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Adolf, właśc. Adolf Wilhelm August Karl Friedrich z Nassau-Weilburga (ur. 24 lipca 1817, zm. 17 listopada 1905) – pierwszy wielki książę Luksemburga z niemieckiej dynastii Nassau od 1890, książę Nassau w latach 1839–1866.

Życiorys | edytuj kod

Adolf był synem Wilhelma, księcia Nassau (1792–1839) i jego pierwszej żony Luizy z Saksonii-Hildburghausen. Jego przyrodnią siostrą była królowa Szwecji, Zofia Wilhelmina Nassau. Adolf został księciem niemieckiego Nassau w 1839, po śmierci swego ojca. W czasie wojny prusko-austriackiej w 1866 (bitwa pod Sadową) poparł cesarza Austrii, w wyniku czego Prusacy zajęli i anektowali Nassau, jego samego detronizując.

W 1890 królowa Holandii, Wilhelmina, musiała zrezygnować z tronu Luksemburga, gdzie obowiązywało wówczas prawo salickie, wykluczające kobiety od następstwa tronu, kończąc tym samym unię personalną łączącą Holandię z księstwem, i przekazała Luksemburg księciu Adolfowi.

Małżeństwa | edytuj kod

31 stycznia 1844 Adolf poślubił Elżbietę Romanową, wielką księżną Rosji, wnuczkę cara Pawła I. Jego żona zmarła w połogu niecały rok po ślubie.

23 kwietnia 1851 Adolf ożenił się po raz drugi, z Adelajdą Marią z Anhaltu-Dessau, najstarszą córką Fryderyka, księcia Anhaltu-Dessau. Para miała pięcioro dzieci, z których tylko dwoje dożyło pełnoletniości:

Wielki książę Adolf z drugą żoną Adelajdą Marią
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Adolf (wielki książę Luksemburga)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy