Adolf Hölzel


Adolf Hölzel w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Adolf Hölzel (ur. 13 maja 1853 w Ołomuńcu, zm. 17 października 1934 w Stuttgarcie) – niemiecki malarz, impresjonista oraz abstrakcjonista.

Narodziny

Hölzel urodził się w rodzinie księgarskiej. Jego ojciec nie tylko handlował książkami, ale także zajmował się ich produkcją i zdobieniem. Młody Adolf miał w przyszłości odziedziczyć ten interes i poprowadzić go dalej. Dlatego też w wieku 15 lat rozpoczął terminowanie w zakładzie zecerskim w Gocie. Jednocześnie pobierał nauki w zakresie rysunku i malarstwa. Z biegiem czasu to właśnie sztuka bardziej go zajmowała niż przemysł drukarski[1].

W latach 1872–1873 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu[1], a następnie w Monachium.

Po ukończeniu studiów wyjechał do Paryża, gdzie wielkie wrażenie wywarło na nim malarstwo impresjonistyczne, w tym też nurcie tworzył przez wiele lat[2].

W 1888 wraz z Ludwikiem Dillem, Arthurem Langhammerem oraz Fritzem von Uhde tworzyli kolonię artystyczną w Dachau[3].

Kolejne lata życia artysta poświęcił karierze naukowej. W 1906 został dziekanem Wydziału Kompozycji w Akademii Sztuk Pięknych w Stuttgarcie, a w latach 1916–1919 był rektorem tejże uczelni. Lata spędzone na uczelni poświęcił nie tylko pracy administracyjnej czy dydaktycznej, w tym czasie stale pracował nad „teorią koloru”. Prace te prowadziły go coraz bardziej w kierunku bezprzedmiotowej kompozycji barwnej. Od 1917 Hölzel tworzył już tylko abstrakcyjne obrazy złożone z barwnych plam, które nazywał „barwnymi dźwiękami”[4].

W efekcie swojej twórczości Adolf Hölzel uchodzi za jednego z prekursorów malarstwa abstrakcjonistycznego.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Adolf Hölzel Biography
  2. Leksykon Malarstwa. Warszawa: Wydawnictwo Muza, 1992.
  3. Rural artist's colonies in Europe. Hamburg: G. Kaufmann, 1989.
  4. Dziennik z dnia 23 czerwca 2007.
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Adolf Hölzel" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy