Adolf I Waldeck


Adolf I Waldeck w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Adolf I Waldeck-Schwalenberg (zm. 3 października 1270) – panował od 1228 do 1270, jako hrabia Waldeck.

Był jednym z dwóch synów Henryka I Waldeck-Schwalenberg i Heski z Dassel (zm. 25 lipca 1220). Rządził po śmierci ojca, wraz ze starszym bratem Wolkwinem III. Po śmierci swojego wuja, Hermana von Waldeck w 1224, Adolf odziedziczył całe hrabstwo Waldeck.

To właśnie Adolf utworzył hrabstwo Waldeck. Założył wiele miast, w tym Sachsenhausen zbudował zamek w Eisenberg. Pisemna wzmianka o założeniu Rhoden znajduje się w dokumencie Adolfa I z 1237 roku. Prawdopodobnie założył również miasto Freienhagen . Ponadto otoczył murami miasto Korbach, a w powiecie Corvey założył takie miasta jak Mengeringhausen, Sachsenberg i Furstenberg (obecnie dzielnice Lichtenfels (Hesja)).

Wraz z bratem Wolkwinem założył klasztor w Marienthal.

Nieliczne dokumenty z tamtych czasów dowodzą, że prowadził liczne wojny z sąsiednimi księstwami. W Turyngii, podczas wojny o sukcesję, popierał Henryka I landgrafa Hesji, w jego walce z opactwami w Corvey i biskupem Paderborn którzy dążyli do supremacji Hesji Północnej graniczącej z Westfalią.

Był zwolennikiem króla Wilhelma z Holandii i był królewskim namiestnikiem w Westfalii. Sprzymierzył się z hrabią Julich i wziął udział w 1267 w bitwie pod Zülpich.

Ze względu na jego spory z biskupem Paderborn, został wygnany.

Małżeństwa i dzieci | edytuj kod

∞ 1). Zofia (zm. 1254)

∞ 2). Ethelinda Lippe (zm. 1273), córka Hermana II Lippe

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Literatura | edytuj kod

  • U. Bockshammer, Ältere Territorialgesch, der Gft. W., 1958 – W. LK, hg. B. Martin-R. Wetekam, 1971.
Na podstawie artykułu: "Adolf I Waldeck" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy