Adolf Ligoń


Adolf Ligoń w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Adolf Ligoń (ur. 20 lutego 1855 w Zawadzkiem (pow. strzelecki), zm. 2 września 1931 w Katowicach) – działacz społeczny, pisarz, dziennikarz, wydawca. Syn Juliusza Ligonia, brat Jana Ligonia.

Życiorys | edytuj kod

Urodził się 20 lutego 1855 w Zawadzkiem (pow. strzelecki) na Opolszczyźnie, w rodzinie kowala - poety oraz pisarza ludowego Juliusza Ligonia. Rodzina Ligoniów przeniosła się tam z Królewskiej Huty (obecnie Chorzów) po urodzeniu jego starszego brata Jana Ligonia. Razem z bratem ukończył miejscową szkołę ludową.

W 1870 rodzina przeprowadza się do Królewskiej Huty (obecnie Chorzów). Jego brat Jan do był 1884 bibliotekarzem Kółka Towarzyskiego w Królewskiej Hucie (obecnie Chorzów) oraz reżyserem i aktorem amatorskich przedstawień teatralnych.

Razem z ojcem brał udział w amatorskiej działalności scenicznej swego starszego brata. Na potrzeby amatorskiego teatru przerabiał niemieckie komedyjki, m.in. "Telefon bez drutu, czyli kiszkomówca", "Opętany Walek", "Pijak przed sądem". Niektóre z przeróbek, m.in. "Śmierć za życia", w 1881 publikował w "Gazecie Górnośląskiej". Tłumaczył także niemieckie powieści.

W 1883 roku otworzył w Królewskiej Hucie (obecnie Chorzów) księgarnię, którą po sporach z pruskimi władzami musiał niebawem zamknąć.

W 1884 roku jego brata Jana wyrzucono z pracy w hucie jako "polskiego agitatora". Wraz z braćmi: Janem i Robertem, przenoszą się do Pomiarek k. Truskawca (Małopolska). Brat Jan znalazł pracę jako maszynista przy szybach naftowych; Adolf pracował m.in. w Muszynie jako sekretarz sądowy.

W 1889 roku powrócił wraz z braćmi na Śląsk i zamieszkał w Królewskiej Hucie (obecnie Chorzów). Bez powodzenia próbował ponownie otworzyć księgarnię, tym razem w Piekarach. Niepowodzeniem zakończyła się także próba wydawania własnej gazety lokalnej.

Był redaktorem wielu czasopism katolickich: centrowej „Gazety Katolickiej”, dodatku do "Górnoślązaka" „Rodzina Chrześcijańska” oraz pisma „Straż znad Odry”. Był wydawcą pisemka „Dzwonek Maryi", a także pisma Towarzystwa Maryańskiego ”Tygodnik Katolicki”.

W latach 1899-1900 prezes Kółka Towarzyskiego w Królewskiej Hucie (obecnie Chorzów); w 1902 roku skarbnik miejscowego gniazda (koła Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół". W 1906 roku został prezesem Koła Śpiewaczego "Harmonia".

W latach 1907-1908 pełnił funkcję skarbnika Polskiego Komitetu Wyborczego dla Śląska; także funkcję generalnego skarbnika Związku Wzajemnej Pomocy Chrześcijańskich Robotników Górnośląskich. W 1910 sekretarz Zjednoczenia Zawodowego Polskiego, rok później sekretarz Banku Ludowego.

Jako członek Polskiego Komitetu Wyborczego organizował wiece przedwyborcze na Górnym Śląsku. Podczas plebiscytu działał w ramach Polskiego Komisariatu Plebiscytowego w Bytomiu.

Zmarł 2 września 1931 roku w Katowicach.

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Adolf Ligoń" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy