Adolf Wiktor Weiss


Adolf Wiktor Weiss w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Willa Jana Jarzyny przy ulicy Poniatowskiego 5 (U.Samczuka) , Lwów

Adolf Wiktor Weiss (ur. 1858 w Jarosławiu, zm. 23 września 1936 we Lwowie) – polski architekt, wykładowca Politechniki Lwowskiej, nauczyciel Państwowej Szkoły Przemysłowej we Lwowie. Pełnił funkcję przewodniczącego Związku Artystów Polskich we Lwowie.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Był synem Gustawa Adolfa Weissa, asesora i burmistrza Jarosławia. W 1876 rozpoczął studia na Wydziale Architektury Szkoły Politechnicznej we Lwowie. Ukończył je w 1884 i rok później został asystentem w Katedrze Budownictwa Lądowego, gdzie zajmował stanowisko do 1887[1]. Od 1886 był członkiem Polskiego Towarzystwa Politechnicznego we Lwowie, zasiadał w sądzie honorowym i wielu komisjach. W 1895 uzyskał tytuł profesora w lwowskiej Szkole Technicznej i był nim do przejścia w stan spoczynku w 1926[1], wykładając projektowanie konstrukcji betonowych, geometrię, rysunek geometryczny i kaligrafię. Pełnił funkcję przewodniczącego Związku Artystów Polskich we Lwowie (w ciągu roku szkolnego 1904/1905 był wiceprezesem Związku Artystów Polskich we Lwowie[2]).

Dorobek architektoniczny (wybrany) | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Album inżynierów i techników w Polsce. T. 1, Cz. 1, Politechnika Lwowska : rys historyczny : informacje., Lwów: Tow. Bratniej Pomocy Stud. Polit. Lwowskiej, 1932, s. 105 .
  2. Trzynaste sprawozdanie C. K. Państwowej Szkoły Przemysłowej we Lwowie za rok szkolny 1904/1905. Lwów, 1905, s. 9.

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Adolf Wiktor Weiss" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy