Aerator (woda)


Aerator (urządzenie hydrotechniczne) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Aerator (woda)) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Aerator pulweryzacyjny hypolimnionu od 2008 roku wykorzystywany w procesie rekultywacji silnie zeutrofizowanego Jeziora Głębokiego w Szczecinie

Aerator, napowietrzacz – urządzenie do napowietrzania (aeracji) wody.

Spis treści

Uzdatnianie wody | edytuj kod

Aeratory są stosowane w stacjach uzdatniania wody. Przez proces napowietrzania zwiększa się zawartość tlenu i usuwa się z niej dwutlenek węgla, siarkowodór, a także azot amonowy. Typowy aerator jest zbiornikiem wykonanym ze stali węglowej w środku którego są tzw. szykany, będące system przegród i tarcz odbojowych[1]. Aerator powoduje zmniejszenie właściwości korozyjnych wody i usunięcie rozpuszczonych w niej gazów (które pogarszają jej smak i zapach)[2].

Rekultywacja zbiorników wodnych | edytuj kod

Aeratory to urządzenia służące do napowietrzania przydennych warstw wody w zbiornikach wodnych, gdzie występuje deficyt tlenowy. Napowietrzanie osadów lub wody to jedna z metod rekultywacji jezior, stosowana w wielu miejscach, choć z różnym skutkiem[3]. W wyniku napowietrzania przydennej warstwy wody poprawiają się warunki tlenowe dla zamieszkujących ją organizmów[4]. Ponadto natlenienie tej strefy sprawia, że wytrącają się nierozpuszczalne związki fosforu, co zmniejsza trofię zbiornika[3].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Co to jest aerator? Jak działa napowietrzacz? (pol.). 2013. [dostęp 2013-25-05].
  2. Encyklopedia WIEM. [dostęp 2013-07-08].
  3. a b Rekultywacja techniczna. W: Zdzisław Kajak: Hydrobiologia-limnologia. Ekosystemy wód śródlądowych. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1998, s. 302–313. ISBN 83-01-12537-3. (pol.)
  4. Włodzimierz Podsiadłowski: Rekultywacja jezior - Aerator (pol.). aerator.pl. [dostęp 2013-09-30].
Na podstawie artykułu: "Aerator (woda)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy