Agatowa Kamienica w Lwówku Śląskim


Na mapach: 51°06′39,28″N 15°35′10,57″E/51,110910 15,586270

Agatowa Kamienica w Lwówku Śląskim w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Agatowa Kamienica w Lwówku Śląskim (niem. Altes Bürgerhaus, Studenten- und Schülerherberge, Heimatschutzhaus, Markt 8)[1] – zabytkowa, renesansowa kamienica w Lwówku Śląskim 2 poł. XV w., dawny dom burmistrza[2].

Spis treści

Rys historyczny | edytuj kod

Lwówek Śląski jest jednym z najstarszych miast Dolnego Śląska. W 1217 r. książę Henryk Brodaty nadał prawa miejskie osadzie górniczej z XII w. Dzięki wydobyciu złota i przedsiębiorczości mieszkańców – rzemieślników to bogate miasto, liczące w XIV w. 11 tysięcy mieszkańców, było trzecim ważnym ośrodkiem Dolnego Śląska. Większe od Lwówka Śląskiego w owym czasie były tylko Wrocław i Świdnica. O dawnej zamożności Lwówka Śląskiego świadczą do dziś zachowane: kościoły, kompleks podwójnych murów obronnych z fosą i basztami i zabudowa mieszkalna. W trakcie działań wojennych w 1945 r. znaczna część pierwotnej zabudowy miejskiej uległa zniszczeniu, a po wojnie została rozebrana. W miejsce zburzonych budynków wzniesiono w latach 60. i 70. XX w. charakterystyczne bryłowate, kilkupiętrowe budynki mieszkalne[3]. W latach powojennych zachowały się jedynie najstarsze kamienice znajdujące się w bloku śródrynkowym.

Charakterystyka kamienicy | edytuj kod

Na Placu Wolności, czyli w Rynku Miejskim, zachował się okazały ratusz. Na wprost wschodniej fasady ratusza, znajduje się kamienny budynek ław cechowych szewców i piekarzy, powstały w XIII w. Budynek ław chlebowych i obuwniczych jest jedną z trzech zabytkowych kamienic w rynku. Obok niego znajduje się Agatowa Kamieniczka, która dawniej służyła jako dom burmistrzów. Gotycka kamienica pochodząca z drugiej połowy XV w. została z czasem przebudowana w stylu renesansowym. Budowla ta nazywana Agatową Kamienicą mieści obecnie sklep z kamieniami i minerałami (agatami) stąd też ta oryginalna nazwa samego budynku[4].

Agatowa Kamienica, znajdująca się dziś pod adresem pl. Wolności 22, jest zabytkiem wpisanym do rejestru NID w 1956 r. pod pozycją 596061[5].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Kamienica nr 22, pl. Wolności, Lwówek Śląski – dolny-slask.org.pl, dolny-slask.org.pl [dostęp 2017-09-03] .
  2. Rynek w Lwówku Śląskim z lotu ptaka nagrany z nowej perspektywy – Polskazdrona.pl, www.polskazdrona.pl [dostęp 2017-09-03] .
  3. Szlaki Kulturowe: Lwówek Śląski – miejski zespół przestrzenny z ratuszem i kamienicami, www.szlakikulturowe.dolnyslask.pl [dostęp 2017-09-03]  (pol.).
  4. Mapy Google, Mapy Google [dostęp 2017-09-03] .
  5. Lwówek Śląski – Dom burmistrza z 2 poł. XV w.. Atrakcje turystyczne Lwówka Śląskiego. Ciekawe miejsca Lwówka Śląskiego, www.polskaniezwykla.pl [dostęp 2017-09-03] .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Agatowa Kamienica w Lwówku Śląskim" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy