Aggretsuko


Aggretsuko w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Aggretsuko (jap. アグレッシブ烈子 Aguresshibu Retsuko) – anime oparte na postaci stworzonej przez "Yeti" dla firmy produkującej maskotki "Sanrio". Postać Retsuko pierwszy raz ukazała się w krótkometrażowej animacji, stworzonej przez Fanworks na TBS Television (Tokyo Broadcasting System Television) pomiędzy kwietniem 2016 a marcem 2018 roku.

Oryginalna adaptacja anime została udostępniona na całym świecie w serwisie Netflix w kwietniu 2018 r. Drugi sezon miał swoją premierę w czerwcu 2019 r. W sierpniu 2019 r. Netflix zapowiedział trzeci sezon[1]. Dzięki uprzejmości "Oni Press" seria komiksów jest obecnie produkowana przez Daniela Barnesa i D.J. Kirkland. Wydanie pierwszego numeru ma nastąpić w lutym 2020 r.

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Retsuko to 25-letnia panda czerwona, która pracuje w dziale księgowym japońskiej firmy handlowej. W obliczu ciągłej frustracji przebojowych przełożonych i irytujących współpracowników, Retsuko wyrzuca swoje emocje, chodząc co wieczór do baru karaoke i śpiewając death metal. Po pięciu latach codziennej, ciężkiej pracy Retsuko, następuje szereg wydarzeń zmuszających ją do zmiany relacji ze współpracownikami i zmiany życia w nieoczekiwany sposób. W końcu Retsuko dochodzi do wniosku, że jedynie wyjście za mąż pozwoli jej zrezygnować z pracy.

Postacie | edytuj kod

  • Retsuko – 25-letnia panda czerwona, pracująca w dziale księgowości, która wyrzuca swoje frustracje, śpiewając death metal w barze karaoke. Jest sympatycznym introwertykiem, który walczy o siebie i ma skłonność do naiwnych / nierealnych marzeń, ale powoli dorasta z pomocą przyjaciół.
  • Dyrektor Tonświnia domowa, dyrektor w dziale księgowości, który nieustannie sprawia Retsuko trudność i nieprzyjemności w pracy. Większość czasu spędza na uprawianiu golfa zamiast pracy, choć okazuje się, że jest niewiarygodnie dobrym księgowym, mimo że nie jest w stanie korzystać z nowoczesnych technologii. Ma dwie córki, o które bardzo się troszczy.
  • FennekoFenek pustynny, współpracownik Retsuko i najbliższy przyjaciel w biurze. Bardzo spostrzegawcza i wnikliwa, jest w stanie wydedukować stan psychiczny każdego człowieka poprzez zwykłą obserwację jego nawyków i odchyleń od nich, a mianowicie poprzez badanie mediów społecznościowych innych osób. Ma bardzo charakterystyczny i monotonny śmiech.
  • Haidahiena cętkowana, współpracownik Retsuko, który po pięciu latach spędzonych razem jako przyjaciele zakochuje się w Retsuko. Jego podejście do wyznawania uczuć stawia go w wielu komicznych i niekontrolowanych sytuacjach. Haida jest zapalonym fanem punk rocka, a także gra na gitarze basowej. Jego charakterystyczną cechą wyglądy są 3 kły wystające z jego ust.
  • Dyrektorka Gorigorylica, która pracuje jako dyrektor marketingu w firmie Retsuko. Wraz z Washimi i Retsuko uprawiają Yogę i razem uczęszczają do baru karaoke. Mimo swojej wysokiej pozycji zawodowej jest bardzo podekscytowana i bardzo interesuje się życiem Retsuko. W drugim sezonie jej przyjaźń z Washimi była napięta z powodu jej poglądów na temat małżeństwa.
  • Pani Washimisekretarz (ptak), sekretarka prezesa firmy i prawdopodobnie jest prezesem spółki z powodu całkowitej niekompetencji prezesa. Ma silną wolę i pewność siebie, jest bardzo zrównoważona i daje Retsuko wiele mądrych rad, kiedy nie jest zajęta utrzymywaniem ekscytacji Gori pod kontrolą. Czasami "pokazuje ząbki", aby zastraszyć tych, którzy ją frustrują (głównie jej szefa), ucieleśniając klasyczne zachowanie zwierzęcia podczas polowania. W drugim sezonie ujawnia, że wyszła za mąż i rozwiodła się bez ujawnienia tego Gori, co skłóca je ze sobą.
  • Tsunodagazela, współpracowniczka Retsuko, która często podlizuje się Dyrektorowi Tonowi, aby pozostać w korzystnej pozycji i zmniejszyć własne obciążenie pracą. Swobodne podejście do polityki biurowej i sława w mediach społecznościowych wzbudzają gniew wielu jej współpracowników. Jest jednak bardzo samoświadoma i bardziej autentyczna, niż większość by w to uwierzyła.
  • Kabaehipopotam, współpracowniczka Retsuko. Kabae jest kobietą w średnim wieku, która bardzo dużo plotkuje. Łatwo ją podniecają nowe plotki, ale twierdzi, że nigdy nie rozprzestrzenia niczego złośliwego. W drugim sezonie animacji Netflix pokazano, że jest matką trojga dzieci i żoną lekarza, dzięki czemu może podporządkować nowego stażystę.

Anime | edytuj kod

Seria 100 krótkometrażowych odcinków w reżyserii Rarecho Fanworks nadawana na antenie TBS Television. Między 2 kwietnia 2016 r. a 31 marca 2018 r. W ramach programu telewizyjnego Brunch Ō-sama. "Pony Canyon" zaczął wydawać odcinki na DVD od 18 stycznia 2017 r.

Oryginalna seria Netflix została ogłoszona w grudniu 2017 r. Pierwszy sezon, składający się z dziesięciu odcinków, został wydany na całym świecie 20 kwietnia 2018 r., a drugi sezon został wydany 14 czerwca 2019 r. Trzeci sezon został ogłoszony. Świąteczny dodatek specjalny został wydany 20 grudnia 2018 r.

Odbiór | edytuj kod

Aggretsuko spotkało się z uznaniem krytyków w Ameryce. To samo tyczy się odbiorców w Polsce. Anime w założeniu przeznaczone młodszym odbiorcom, znalazło odbiór wśród osób dorosłych, osób pracujących w korporacjach i utożsamiających wydarzenia z anime ze swoim życiem prywatnym.

Przypisy | edytuj kod

  1. Aggretsuko Anime Gets 3rd Season on Netflix (ang.). Anime News Network. [dostęp 2020-01-21].

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Aggretsuko" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy