Agnieszka Pladzyk


Agnieszka Pladzyk w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Agnieszka Pladzyk (ur. 1973 w Piszu) – polska chemiczka, doktor habilitowana nauk chemicznych, specjalizująca się w chemii nieorganicznej. Prodziekan Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej[2].

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Urodzona w 1973 r. w Piszu, w 1998 r. ukończyła studia magisterskie na kierunku Biotechnologia na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej. Pracę magisterską pt. Produkcja rekombinowanej kalcytoniny ludzkiej w bakteryjnym systemie i jej oczyszczanie metodą chromatografii metalopowinowactwa przygotowała pod kierunkiem prof. Józefa Kura. Po ukończeniu Studium Doktoranckiego przy Wydziale Chemicznym PG w 2003 r. obroniła z wyróżnieniem pracę doktorską pt. Tri-tert-butoksysilanotiolany kobaltu, której promotorem była prof. Barbara Becker. W tym samym roku została zatrudniona na stanowisku asystenta, a następnie adiunkta w Katedrze Chemii Nieorganicznej Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej, gdzie pracuje do dnia dzisiejszego. Stopień naukowy doktora habilitowanego uzyskała w 2015 r. Dwuletni staż podoktorski odbyła na University of Texas Medical Branch w Galveston, USA.[3]

W latach 2010–2016 członek Senatu Politechniki Gdańskiej. Prodziekan ds. organizacji studiów w kadencji od 2019 oraz wiceprzewodnicząca Gdańskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Chemicznego w kadencji 2019–2021[3].

Działalność naukowa | edytuj kod

W swej pracy badawczej koncentruje się na projektowaniu, syntezie i charakterystyce nowych samoorganizujących się jedno- i wielordzeniowych układów opartych na metalach przejściowych i związkach krzemosiarkowych. Jej zainteresowania naukowe dotyczą poszukiwania nowych prekursorów materiałów funkcjonalnych o właściwościach magnetycznych, luminescencyjnych lub katalitycznych[3].

Dorobek publikacyjny Agnieszki Pladzyk obejmuje 28 artykułów w czasopismach naukowych z listy JCR (168 niezależnych cytowań, indeks Hirscha 10 wg bazy Web of Science, 2019 r.), które są również efektem współpracy naukowej z ośrodkami krajowymi i zagranicznymi[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. Dr hab. inż. Agnieszka Pladzyk, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2019-10-02] .
  2. Dr hab. Agnieszka Pladzyk, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2019-10-02] .
  3. a b c d dr hab. inż. Agnieszka Pladzyk, pg.edu.pl [dostęp 2019-10-02]  (pol.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):Identyfikatory zewnętrzne:
Na podstawie artykułu: "Agnieszka Pladzyk" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy