Agnieszka z Asyżu


Agnieszka z Asyżu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Agnieszka z Asyżu, właśc. Caterina Offreduccio (ur. 1197 w Asyżu, zm. 16 listopada lub 27 sierpnia 1253) – dziewica, włoska klaryska, święta Kościoła katolickiego.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Katarzyna Offreduccio urodziła się jako córka Favarone Offreduccio i bł. Ortolany i młodsza siostra św. Klary. Imię Agnieszka otrzymała w zakonie.

W wieku 15 lat postanowiła pójść w ślady swojej siostry św. Klary – dwa tygodnie po jej odejściu z domu rodzinnego również uciekła i schroniła się w klasztorze benedyktynek. Pochodziła z bogatego rodu i ojciec planował dla niej inną przyszłość. W związku z tym próbował siłą sprowadzić ją do domu. W końcu zgodził się na jej pozostanie w klasztorze. Została siostrą w klasztorze San Damiano, który w 1212 założyła św. Klara. Od 1220 była przełożoną klarysek w klasztorze w Monticelli koło Florencji. Następnie założyła klasztory klarysek w Mantui, Padwie i Wenecji. Zmarła w asyskim klasztorze św. Damiana, trzy miesiące po śmierci św. Klary.

Kult | edytuj kod

Kult Agnieszki został zatwierdzony w 1753 przez papieża Benedykta XIV.

Jej wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 16 listopada.

W ikonografii św. Agnieszka przedstawiana jest jako młoda klaryska ze świętą księgą albo razem ze św. Klarą.

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

  • Tadeusz Słotwiński OFM, Maksymilian Damian OFM: Święci franciszkańscy na każdy dzień. Wrocław: Franciszkańskie Wydawnictwo św. Antoniego, 2008, s. 486-487. ISBN 978-83-60791-65-3.
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Agnieszka z Asyżu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy