Agonia


Agonia w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Valentine Godé-Darel – Twarz umierającego znajdującego się w stanie agonii (1915)

Agonia – proces umierania poprzedzający śmierć, czyli okres poprzedzający ustanie funkcji życiowych organizmu. Polega na stopniowym zanikaniu czynności życiowych, prowadzący do śmierci klinicznej, a następnie biologicznej. Agonia nie zawsze kończy się zgonem. Zastosowanie reanimacji może odwrócić jej proces.

Agonia charakteryzuje się przede wszystkim upośledzeniem czynności układu oddechowego i krążenia oraz ośrodkowego układu nerwowego, a co za tym idzie – utratą świadomości i porażeniem mięśniowym.

W kolejnym stadium krążenie i oddychanie może utrzymywać się na minimalnym poziomie (przedłużenie się tego stadium przypomina stan śmierci, co znane jest jako zjawisko śmierci pozornejletarg) lub zaniknąć zupełnie, doprowadzając do śmierci klinicznej, a następnie śmierci biologicznej ustroju.

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

  • Marcin Barczyński, Józef Bogusz (red.): Medyczny słownik encyklopedyczny. Kraków: Oficyna Wydawnicza FOGRA, 1993, s. 11. ISBN 83-85719-03-2.

Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.

Na podstawie artykułu: "Agonia" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy