Agostino di Duccio


Agostino di Duccio w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Agostino di Duccio (ur. 1418 we Florencji, zm. 1481 w Perugii) – włoski rzeźbiarz okresu wczesnego renesansu.

Początkowo pracował z Donatello i Michelozzo w Prato. W 1441 roku został oskarżony o kradzież drogocennych przedmiotów z zakonu we Florencji i w efekcie wygnany z miasta. W 1446 roku podczas studiów nad gotycką rzeźbą w Wenecji poznał Mateo de Pasti, który zaproponował mu współpracę przy projektowaniu i renowacji wnętrza Tempio Malatestino w Rimini. Agostino di Duccio stworzył tam dekoracje reliefowe w Kaplicy Wyzwolonych Zawodów, Kaplicy Zabaw Infantylnych, Kaplicy Piety oraz w Kaplicy Planet, którą udekorował marmurowymi płaskorzeźbami przedstawiającymi siedmiu planetarnych bogów i związane z nimi znaki zodiaku[1].

W latach 1457–1462 wykonał marmurową fasadę Oratorio di San Bernardino w Perugii. W następnych latach, aż do 1470 rzeźbił głównie we Florencji. Stworzył wiele dzieł, m.in. na zamówienie Piotra Medyceusza płaskorzeźbę Madonna d'Auvillers, która obecnie znajduje się w Luwrze. W 1473 zaprojektował zewnętrzną fasadę jednej z bram miejskich Perugii - Porta di San Pietro. Jego prace są w Amelia[2] i w National Gallery of Umbria w Perugii[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. Primo Casalini: Agostino di Duccio a Rimini. (wł.). W: Arengario.net [on-line]. 2004-11-1. [dostęp 2017-1-2].
  2. Scheda Agostino di Duccio [Amelia.] (wł.). W: Arte-argomenti.org [on-line]. [dostęp 2017-1-2].
  3. The di Duccio room at the National Gallery of Umbria. (wł.). W: Galleria Nazionale dell Umbria [on-line]. [dostęp 2017-1-2].

Bibliografia | edytuj kod

  • Isa Belli Barsali: AGOSTINO di Duccio (wł.). Dizionario Biografico degli Italiani - Volume 1, 1960. [dostęp 2017-01-02].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Agostino di Duccio" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy