Agrogaster coneae


Agrogaster coneae w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Agrogaster coneae D.A. Reidgatunek wielkoowocnikowych podstawczaków należący do rodziny gnojankowatych (Bolbitiaceae), jedyny z rodzaju Agrogaster D.A. Reid[1].

Taksonomia | edytuj kod

Gatunek ten został po raz pierwszy opisany przez Dereka Reida w artykule New or interesting records of Australian Basidiomycetes: IV, opublikowanym w „Transactions of the British Mycological Society” z 1986 r. W tej samej publikacji wyodrębniono dla tego gatunku nowy rodzaj, Agrogaster[2], który z uwagi na budowę skórki kapelusza i zabarwienie zarodników zaliczono do rodziny gnojankowatych (Bolbitiaceae). Nazwa rodzajowa złożona jest z pierwszego członu rodzaju Agrocybe w kombinacji z członem "gaster", wskazującym na podobieństwo do tzw. "wnętrzniaków" (Gasteromycetes)[2].

Charakterystyka | edytuj kod

Grzyby z gatunku Agrogaster coneae tworzą naziemne, agarykoidalne lub sekotioidalne owocniki o wysokości do 4 cm. Kapesz średnicy 1,0-1,5 cm, o różnym pokroju, brązowawy w odcieniu sjeny nieco higrofaniczny (suchy jaśniejszy), o gładkiej, woskowej powierzchni. Blaszki w akgarykoidalnych owocnikach regularne, średnio gęste, wąsko przyrośnięte do trzonu. W owocnikach sekotioidalnych hymenofor składa się z blaszek mocno anastomozujących, tworzących wewnątrz owocnika zamknięte komory. Trzon o wysokości 1,5-2 (do 4) cm i średnicy 0,2-0,25 cm. Miąższ o barwach od kremowobiałej do sjeny. Podstawki czterozarodnikowe, cienkościenne, hialinowe. Zarodniki elipsoidalne lub łezkowate, o wymiarach ok. 10×5,5 μm, nieamyloidalne[2].

Występowanie | edytuj kod

Gatunek ten odkryto na Nowej Zelandii, pod zastrzalinami Podocarpus dacrydioides i Podocarpus spicatus[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. P.M. Kirk: Index Fungorum (ang.). [dostęp 18 marca 2013].
  2. a b c d D.A. Reid. New or interesting records of Australian Basidiomycetes: IV. „Transactions of the British Mycological Society”. 86, s. 429, 1986. 
Na podstawie artykułu: "Agrogaster coneae" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy