Agustín Barrios Mangoré


Agustín Barrios Mangoré w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Agustín Barrios Mangoré (ur. 5 maja 1885 w San Juan Bautista, zm. 7 sierpnia 1944 w San Salvador) – paragwajski gitarzysta i kompozytor. Nie ma pewności co do miejsca jego urodzenia. Z jednych źródeł wynika, iż urodził się on w San Juan Bautista, z kolei inne podają, iż była to miejscowość oddalona o 30 km – Villa Florida.

Już w dzieciństwie najważniejsze dla Barriosa były muzyka i literatura, które były ważne również dla jego rodziny. Potrafił mówić w dwóch językach: hiszpańskim i guarańskim (Południowo-Amerykańskim) oraz czytać w kolejnych trzech: angielskim, francuskim i niemieckim. Barrios pokazał zamiłowanie do gitary, zanim osiągnął 10 lat. W wieku lat 15 poszedł na studia związane z muzyką, tym samym stał się jednym z najmłodszych uniwersyteckich studentów w historii Paragwaju. Oprócz studiów muzycznych, Barrios skończył również studia matematyczne, dziennikarskie i literackie. Po studiach, Barrios poświęcił swoje życie muzyce i poezji. Napisał około 300 piosenek, do których najpierw napisał tekst, po czym dokomponował akompaniament na gitarze. Był znany z tego, że rozdawał ludziom wiersze, a oni podpisywali je swoim nazwiskiem.

Barrios zmarł i został pochowany w San Salvador 7 sierpnia 1944 roku. Przez wielu Paragwajczyków jest uważany za najwybitniejszego kompozytora w historii kraju.

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Agustín Barrios Mangoré" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy