Ahkal Mo' Nahb II


Ahkal Mo’ Nahb II w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Ahkal Mo' Nahb II) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Glif z imieniem władcy znajdujący się w Świątyni Krzyża w Palenque

Ahkal Mo’ Nahb II znany też jako Chaacal II lub Akul Anab II (ur. 3 września 523, zm. 21 lipca 570 roku) – majański władca miasta Palenque i następca K’an Joy Chitama I. Panował w latach 565-570.

Był wnukiem swojego imiennika Ahkal Mo’ Nahb I, lecz nie ma pewności czy był synem K’an Joy Chitama I. Na tron wstąpił 2 maja 565 roku w wieku 41 lat, ale panował zaledwie pięć lat. Nie są znane żadne wydarzenia z jego rządów poza tym, że 13 stycznia 567 roku brał udział w uroczystościach z okazji nastania 13 tuny według kalendarza Majów[1].

Zmarł 21 lipca 570 roku nie pozostawiając następcy. Z tego powodu w Palenque przez blisko dwa lata panowało bezkrólewie. Dopiero w kwietniu 572 roku władzę objął Kan Bahlam I, przypuszczalnie młodszy brat zmarłego władcy[1].

Na sarkofagu Pakala Wielkiego wyryto jego imię, ale bez wizerunku jak w przypadku innych władców. Być może dlatego, że nie pozostawił bezpośredniego następcy[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c The Rulers of Palenque (ang.). mesoweb.com. [dostęp 2017-04-12].
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Ahkal Mo' Nahb II" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy