Aimée & Jaguar (powieść)


Aimée & Jaguar (powieść) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Aimée & Jaguar. Historia pewnej miłości, Berlin 1943 (niem. Aimée & Jaguar. Eine Liebesgeschichte, Berlin 1943) – powieść austriackiej pisarki Eriki Fischer wydana po raz pierwszy w 1994 r. w Kolonii, będąca opartą na faktach opowieścią o romansie Żydówki i Niemki w czasach nazizmu i II wojny światowej w Niemczech. W 1999 r. na jej podstawie powstał film Aimée & Jaguar w reżyserii Maksa Färberböcka.

Spis treści

Wydarzenia | edytuj kod

Za kanwę książki posłużyła historia związku dwóch kobiet zapoczątkowanego w 1942 r.: Lilly Wust niemieckiej gospodyni domowej, żony żołnierza walczącego na froncie wschodnim i matki czworga dzieci oraz Felice Schragenheim, Żydówki działającej w ruchu oporu. Kobiety pisały do siebie listy miłosne, w których Wust występowała pod imieniem Aimée, a Schragenheim – Jaguar, a następnie zamieszkały razem. Wust rozwiodła się z mężem. Romans przerwało aresztowanie Schragenheim przez gestapo 21 sierpnia 1944 r. Trafiła do obozu koncentracyjnego Groß-Rosen, po czym zmarła podczas jednego z Marszów Śmierci, prawdopodobnie w okolicach Bergen. Wust posądzoną o ukrywanie Żydówki od tragicznego losu uratował Krzyż Matki, jaki otrzymała za urodzenie czwórki dzieci rasy aryjskiej.

Historia kochanek stała się znana publicznie, gdy Lilly Wust otrzymała w 1981 r. Order Zasługi Republiki Federalnej Niemiec. Po raz pierwszy publikowane były też wtedy fragmenty listów i wiersze Felice.

Powstanie i wydanie książki | edytuj kod

Opisanie tej historii zaproponowała autorce pewna redaktorka. Erica Fischer znana była wcześniej jako feministka, która podjęła podobny temat kobiecego romansu w książce Lena Goldnadel. Zajmowała się również wielopokoleniowymi opowieściami o żydowskich losach.

Książka była owocem jej wielogodzinnych rozmów z Lilly Wust, która przechowała pamiątki z czasów romansu i skrupulatnie opisała go w swoim pamiętniku („Księga łez”). Opowieści te zostały przez autorkę skonfrontowane z relacjami innych osób, co uwidoczniło się w narracji i komentarzach do książki. W aneksach znajdziemy również autentyczne zdjęcia oraz skany dokumentów.

W ciągu 14 lat książkę przetłumaczono na 17 języków[1]. Polskie wydanie ukazało się w 2008 r. nakładem Wydawnictwa Czarne (​ISBN 978-83-7536-034-9​).

Ekranizacja | edytuj kod

W 1999 r. na motywach książki zrealizowany został film fabularny Aimée & Jaguar w reżyserii Maksa Färberböcka[2]. Po jego wejściu na ekrany do Eriki Fischer zgłosili się nowi świadkowie tamtych wydarzeń.

Bibliografia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Feminoteka: spotkanie z autorką "Aimee i Jaguar" Ericą Fischer, dostęp 2012-006-08
  2. Recenzja książki
Na podstawie artykułu: "Aimée & Jaguar (powieść)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy