Akademia Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku


Na mapach: 52°41′57,3360″N 21°05′09,6720″E/52,699260 21,086020

Akademia Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Akademia Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku (dawniej Wyższa Szkoła Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora) – uczelnia niepubliczna utworzona w 1994 roku przez Akademickie Towarzystwo Edukacyjno-Naukowe „Atena”. Jej pierwszym rektorem był prof. Andrzej Bartnicki.

Spis treści

Charakterystyka | edytuj kod

Uczelnia posiada prawo do nadawania tytułu licencjata i magistra, a od 2001 do nadawania stopnia doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie historia. W 2002 uprawnienia doktorskie otrzymał Wydział Nauk Politycznych. Dzięki możliwości nadawania stopnia doktora w dwóch dyscyplinach, decyzją Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego uczelnia otrzymała w 2006 r. nazwę Akademii Humanistycznej.

Siedzibą uczelni jest Pułtusk, posiada ona także wydziały w Ciechanowie.

W 1999 roku we Fromborku uczelnia utworzyła Bałtycki Ośrodek Badawczy, którego celem jest badanie historycznych kontaktów Mazowsza i Warmii oraz rozwijanie współpracy z instytucjami naukowymi i edukacyjnymi w rejonie Bałtyku. Rok później w roku 2000 został utworzony Ośrodek Studiów Epoki Napoleońskiej, który jest pierwszym w Polsce ośrodkiem zajmującym się badaniami naukowymi i popularyzacją epoki napoleońskiej.

Międzywydziałowy Instytut Antropologii i Archeologii AH, na zaproszenie biskupa dr Jacka Jezierskiego z warmińskiej kurii diecezjalnej, podjął się w 2004 r. zadania odszukania grobu Mikołaja Kopernika w katedrze we Fromborku. Mikołaj Kopernik był jednym z kanoników w tej katedrze i został pochowany gdzieś pod jej posadzką, a miejsce jego grobu nie zostało oznaczone. Poszukiwanie zakończyło się sukcesem, jak również rekonstrukcja wyglądu słynnego astronoma w chwili śmierci, gdy miał 70 lat. Trwają nadal dalsze badania nad pełną identyfikacją szczątków zmarłego przez próby porównania jego kodu genetycznego DNA z kimś ze zmarłych lub żywych potomków z jego rodziny.

Akademia Humanistyczna jest członkiem Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, należy także do European University Association oraz Compostela Grupo De Universidades.

Uczelnia od kilku lat utrzymuje wysoką pozycję w rankingach szkół wyższych przeprowadzanych przez „Wprost” oraz „Politykę” i „Perspektywy”.

Kadrę naukowo-dydaktyczną stanowi ponad 750 nauczycieli akademickich, wśród nich liczni profesorowie Uniwersytetu Warszawskiego i PAN.

Kierunki studiów: administracja, archeologia, filologia polska, kulturoznawstwo, historia, pedagogika, politologia, socjologia, stosunki międzynarodowe, turystyka i rekreacja.

Uczelnia była organizatorem Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej.

Wydziały i kierunki | edytuj kod

Obecnie uczelnia daje możliwość podjęcia nauki na dziesięciu kierunkach I i II stopnia:

Absolwenci | edytuj kod

 Z tym tematem związana jest kategoria: Absolwenci Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku.

Wykładowcy | edytuj kod

 Z tym tematem związana jest kategoria: Wykładowcy Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (uczelnia):
Na podstawie artykułu: "Akademia Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy