Akademia Sztuk Pięknych w Petersburgu


Akademia Sztuk Pięknych w Petersburgu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Akademia Sztuk Pięknych w Petersburgu Założyciel Akademii – hrabia Iwan Szuwałow (1727–1797) Pierwszy rektor Akademii – Aleksander Kokorinow (1726–1772) Aleksiej I. Musin-Pushkin – prezes Akademii w latach 1794–1797 Księżna Maria Nikołajewna, prezes Akademii w latach 1852–1876

Akademia Sztuk Pięknych w Petersburgu (ros. Императорская Академия художеств) – akademia sztuk pięknych założona w 1757 w Petersburgu; pierwsza tego rodzaju instytucja w Imperium Rosyjskim.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Za datę powstania Akademii uważa się rok 1757. Wtedy to hrabia Iwan Szuwałow, za przyzwoleniem carycy Elżbiety, założył placówkę będącą w przyszłości kuźnią talentów rozmaitych dziedzin sztuki. W początkowym szkoła nosiła nazwę: Akademia Trzech Najszlachetniejszych Sztuk i mieściła się w rezydencji hrabiego (Pałac Szuwałowa), który został jej pierwszym kierownikiem. W 1764 cesarzowa Katarzyna II nadała jej nową nazwę: Cesarska (lub: Imperatorska) Akademia Sztuk Pięknych, a jej pierwszym rektorem został Aleksander Kokorinow. Od tego też roku trwała budowa nowego neoklasycystycznego gmachu na potrzeby akademii (ukończona w 1788), na nabrzeżu uniwersyteckim, naprzeciw Pałacu Zimowego, pod nadzorem architektów: Jeana-Baptiste'a Vallin de la Mothe'a i Aleksandra Kokorinowa. Kolejny po hrabim Szuwałowie prezydent Akademii – Iwan Beckoj, zreorganizował ją i wprowadził odznaczenia oraz tytuły dla jej członków.

W wyniku rewolucji październikowej, od 1917 do 1933 akademia często zmieniała swój status i nazwę. W 1933 w jej miejsce powołano Wszechrosyjską Akademię Sztuk Pięknych w Petersburgu. Jej kontynuatorką była funkcjonująca w latach 1947–1991 Radziecka Akademia Sztuk Pięknych, z siedzibą w Moskwie, która wchłonęła wszystkie szkoły artystyczne z obszaru ZSRR, a więc i petersburską. Od 1991 szkoła moskiewska funkcjonuje jako Rosyjska Akademia Sztuk Pięknych i stanowi kontynuatorkę Akademii petersburskiej (np. w 2007 obchodziła 250 rocznicę utworzenia). Natomiast w Petersburgu, w historycznych budynkach akademii na Wyspie Wasylewskiej nad Newą, działa Instytut Malarstwa, Rzeźby i Architektury im. Ilii Repina (Санкт-Петербургский государственный институт живописи, скульптуры и архитектуры имени И.Е.Репина).

Prezesi Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu | edytuj kod

Polacy w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu | edytuj kod

Wykładowcy i absolwenci:

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Andrzej Kazimierz Olszewski: Nowa forma w architekturze polskiej 1900–1925 : teoria i praktyka. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1967, s. 132.

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (szkoła artystyczna):
Na podstawie artykułu: "Akademia Sztuk Pięknych w Petersburgu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy