Akademia Teologii Katolickiej w Warszawie


Na mapach: 52°17′42″N 20°57′35″E/52,295000 20,959722

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Akademia Teologii Katolickiej w Warszawie)
To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 15 sty 2021. Od tego czasu wykonano 2 zmiany, które oczekują na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (UKSW) (łac. Universitas Cardinalis Stephani Wyszyński Varsoviae) – polski uniwersytet państwowy powstały na bazie Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie.

Wszystkie wydziały uczelni znajdują się pod nadzorem ministra nauki i szkolnictwa wyższego, ale nad czterema (Teologicznym, Filozofii Chrześcijańskiej, Prawa Kanonicznego oraz Studiów nad Rodziną) dodatkowy nadzór sprawują władze kościelne.

UKSW posiada 10 uprawnień habilitacyjnych (w zakresie psychologii, filozofii, historii, nauk o polityce, socjologii, literaturoznawstwa, pedagogiki, prawa, prawa kanonicznego i teologii) oraz 13 doktorskich (w zakresie psychologii, filozofii, fizyki, matematyki, archeologii, historii, nauk o polityce, socjologii, literaturoznawstwa, pedagogiki, prawa, prawa kanonicznego i teologii)[3].

Spis treści

Historia | edytuj kod

Wejście do nowego budynku na warszawskich Bielanach przy ulicy Dewajtis - kampus Dewajtis Auditorium Maximum na Młocinach przy ulicy Wóycickiego 1/3 (bud. 21) - kampus Wóycickiego Biblioteka Główna UKSW - kampus Dewajtis Kościół rektorski UKSW św. Józefa Oblubieńca NMP na Młocinach przy ulicy Wóycickiego 1/3 - kampus Wóycickiego

W 1954 zlikwidowano Wydział Teologii Katolickiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydział Teologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zostały one przekształcone w Akademię Teologii Katolickiej (ATK), natomiast usunięty z UW Wydział Teologii Ewangelickiej stał się podstawą utworzenia wielowyznaniowej Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie (ChAT). W tym samym roku z klasztoru pokamedulskiego znajdującego się na terenie warszawskich Bielan zostali wysiedleni marianie, a nowo powstałej ATK został przyznany opuszczony klasztor.

Akademia Teologii Katolickiej była uczelnią państwową, utworzoną decyzją ówczesnej Rady Ministrów. Ponieważ zgodnie z prawem kanonicznym wydziały teologiczne powinny być utworzone lub zatwierdzone przez Stolicę Apostolską, powstanie nowej uczelni zostało źle przyjęte przez środowisko kościelne. Prymas Stefan Wyszyński, ówczesny arcybiskup warszawski, w latach 1953–1956 przebywał w areszcie. Po odzyskaniu wolności nie zaakceptował uczelni od razu. Dopiero od 1960, za zgodą Stolicy Apostolskiej, respektował Akademię i uważał się za wielkiego kanclerza uczelni. Pełne prawa kościelne Akademia Teologii Katolickiej uzyskała w 1989 i odtąd była uczelnią jednocześnie państwową i kościelną.

W 1954 na Akademii Teologii Katolickiej zatrudnionych było 60 nauczycieli akademickich. Studiowało w niej 415 studentów. Miała ona trzy wydziały: Teologiczny, Prawa Kanonicznego i Filozofii Chrześcijańskiej. Uczelnia była w pełni finansowana przez państwo. Na studia wolno było przyjmować studentów w liczbie ściśle określonej przez władze PRL. Dopiero w latach osiemdziesiątych XX wieku liczba studentów znacząco wzrosła. W 1987 z części Wydziału Teologicznego został utworzony Wydział Kościelnych Nauk Historycznych i Społecznych.

Dalszy rozwój uczelni miał miejsce w latach dziewięćdziesiątych: zwiększyła się liczba profesorów i studentów, otwarto nowe kierunki studiów. Zmiany na uczelni umożliwiły przekształcenie jej w uniwersytet. Miało to miejsce w 1999. Nadano mu imię kardynała Stefana Wyszyńskiego.

11 stycznia 2009 podczas koncertu z okazji 90. rocznicy powołania Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego w Teatrze Narodowym w Warszawie Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego został uhonorowany Medalem Milito Pro Christo.

Baza akademicka | edytuj kod

UKSW prowadzi zajęcia w dwóch głównych kampusach: przy ul. Dewajtis 5 na Bielanach - kampus Dewajtis (w Lesie Bielańskim) oraz przy ul. Wóycickiego 1/3 na Młocinach - kampus Wóycickiego. W pierwszym z nich oprócz sal dydaktycznych mieszczą się Biblioteka Główna oraz siedziba władz uczelni.

Kampus na Młocinach jest w ciągłej rozbudowie. 14 lutego 2008 roku została otwarta na nim pierwsza część Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych – Auditorium Maximum (budynek nr 21), gdzie znajdują się sale wykładowe, pracownie i stołówka studencka. W lutym 2009 oddany do użytku został budynek nr 23, w którym odbywają się zajęcia Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych, Filozofii Chrześcijańskiej oraz Biologii i Nauk o Środowisku. W 2015 otwarto nowo wybudowane Centrum Laboratoryjne Nauk Przyrodniczych (budynek 24)[4]. Obecnie budowana jest również hala sportowa, w planie jest także dom studencki[5].

Do kampusu przy ul. Wóycickiego można dojechać kilkoma liniami autobusowymi[6], do kampusu przy ul. Dewajtis trzeba przejść około 1,1 kilometra od przystanku tramwajowego[7][8].

W 2020 roku rozpoczęła się budowa Multidyscyplinarnego Centrum Badawczego UKSW w Dziekanowie Leśnym[9].

Władze w kadencji 2020-2024 | edytuj kod

 • ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski – rektor
 • dr hab. Anna Fidelus prof. UKSW – prorektor ds. studenckich i kształcenia[10]
 • prof. dr hab. Marek Michalski - prorektor ds. finansowych
 • ks. dr hab. Marek Stokłosa – prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej

Rektorzy | edytuj kod

 Zobacz też: Kategoria:Rektorzy Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

ATK | edytuj kod

UKSW | edytuj kod

Doktorzy honoris causa | edytuj kod

ATK | edytuj kod

UKSW | edytuj kod

 Zobacz też kategorię: Doktorzy honoris causa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Studenci i pracownicy | edytuj kod

W roku akademickim 2007/2008 na UKSW studiowało ponad 18 tysięcy studentów, zatrudnionych było ponad 800 nauczycieli akademickich. Pracowników zatrudnionych w bibliotece, administracji i obsłudze było 300.

Na uczelni działa wiele organizacji studenckich, między innymi Samorząd Studentów, Niezależne Zrzeszenie Studentów UKSW, Erasmus Student Network UKSW czy koła naukowe.

Absolwenci | edytuj kod

 Z tym tematem związana jest kategoria: Absolwenci Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Wykładowcy | edytuj kod

 Z tym tematem związana jest kategoria: Wykładowcy Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Wydziały i kierunki studiów | edytuj kod

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego obecnie ma dwanaście wydziałów i prawie czterdzieści kierunków studiów. Są to:

 1. Instytut Nauk Teologicznych: teologia (teologia ogólna, nauczycielsko-katechetyczna, misjologia, coaching i mediacje społeczne, turystyka krajów biblijnych), religioznawstwo
 2. Instytut Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa: dziennikarstwo i komunikacja społeczna, teologia (edukacja medialna i dziennikarstwo)
 1. Instytut Filozofii: filozofia, philosophy and culture of East-Central Europe
 2. Instytut Psychologii: psychologia
 3. Centrum Ekologii i Ekofilozofii: ochrona środowiska, sustainability studies
 1. Instytut Archeologii: archeologia, zarządzanie dziedzictwem kulturowym
 2. Instytut Historii Sztuki: historia sztuki, ochrona dóbr kultury i środowiska
 3. Instytut Historii: historia, historia (historia cywilizacji śródziemnomorskiej)
 1. Instytut Nauk o Polityce i Administracji: politologia, europeistyka, bezpieczeństwo wewnętrzne
 2. Instytut Socjologii: socjologia, praca socjalna
 3. Instytut Ekonomii i Finansów: ekonomia
 1. Instytut Filologii Polskiej: filologia polska
 2. Instytut Filologii Klasycznej i Kulturoznawstwa: filologia klasyczna, filologia włoska, kulturoznawstwo, muzeologia
 1. Instytut Chemii: chemia
 2. Instytut Informatyki: informatyka
 3. Instytut Matematyki: matematyka
 4. Katedra Fizyki: fizyka

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. a b UKSW dziś
 2. „Szkoły wyższe i ich finanse w 2013 r.”, s. 80, 2014. Główny Urząd Statystyczny. ISSN 1506-2163
 3. POLON, polon.nauka.gov.pl [dostęp 2017-09-23] .
 4. Rusza budowa Centrum Laboratoryjnego Nauk Przyrodniczych
 5. Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych (CEIBI)
 6. Rozkłady jazdy [dostęp 2020-01-19]  (pol.).
 7. Rozkłady jazdy [dostęp 2020-01-19]  (pol.).
 8. UKSW to UKSW 03, UKSW to UKSW 03 [dostęp 2020-01-19] .
 9. 65 milionów złotych dla UKSW. Powstanie centrum badawcze [POSŁUCHAJ], Warszawa i Mazowsze - najnowsze wiadomości w RDC [dostęp 2020-05-07]  (pol.).
 10. Prorektorzy. uksw.edu.pl. [dostęp 2016-10-04].
 11. Uroczystość wręczenia dyplomu doktora honoris causa UKSW Pani prof. dr hab. Teresie Michałowskiej. UKSW. [dostęp 2014-04-27].
 12. Ksiądz Profesor Kazimierz Popielski otrzymał tytuł doktora honoris causa UKSW. UKSW. [dostęp 2014-04-27].
 13. Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie – Doktorzy Honoris Causa, uksw.edu.pl [dostęp 2017-09-23] .
 14. Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie – O. Lombardi Doktorem honoris causa UKSW, uksw.edu.pl [dostęp 2017-10-24] .
 15. Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie – Doktorat hc dla prof. Margaret Archer, uksw.edu.pl [dostęp 2017-11-23] .
 16. Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie – Święto Naszego Uniwersytetu, uksw.edu.pl [dostęp 2019-05-28] .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (Catholic university):
Na podstawie artykułu: "Akademia Teologii Katolickiej w Warszawie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy