Akira Tozawa


Akira Tozawa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Akira Tozawa (jap. 戸澤 陽 Tozawa Akira, ur. 22 lipca 1985 w Nishinomiya[1]) – japoński profesjonalny wrestler, obecnie występujący w federacji WWE w brandzie Raw w dywizji cruiserweight, gdzie w przeszłości był posiadaczem WWE Cruiserweight Championship. Jest najbardziej znany z występów w japońskim Dragon Gate, a także w amerykańskich Chikara, Dragon Gate USA i Pro Wrestling Guerrilla.

Spis treści

Kariera profesjonalnego wrestlera | edytuj kod

Dragon Gate (2005–2010) | edytuj kod

Akira Tozawa był trzecią osobą, która ukończyła szkolenie w dojo federacji Dragon Gate[6]. Przygodę rozpoczął będąc częścią grupy M2K. Po debiucie przegrał dziesięć walk i został odesłany z powrotem do dojo[6]. Powrócił do Dragon Gate w październiku 2005 i rozpoczął współpracę z Yukim Ono. Współpraca trwała krótko i zmienił partnera na Vangelisa. Po pokonaniu Naruki'ego Doi w turnieju Brave Gate League, Kenichiro Arai zaoferował mu miejsce w zespole M2K, jednakże Tozawa odrzucił propozycję i sam utworzył grupę Tozawa-juku[6]; pomimo nazwy nie był jej liderem.

11 lipca 2008 po półtorarocznej współpracy z Ono postanowił zrzucić wagę i rozpocząć rywalizacje o tytuł Open the Triangle Gate Championship wraz z Shinobu i El Generico. Zawalczyli z posiadaczami mistrzostw Masaakim Mochizukim, Donem Fujiim i Magnitude Kashiwadą, lecz walkę przegrali i z powodu nałożonej stypulacji jego drużyna została rozwiązana[6]. Niedługo potem on i Taku Iwasa zaczęli współpracować z Shingo Tanagim, zaś 11 stycznia 2009 dołączył do nich Dragon Kid, wskutek czego utworzyli zespół Kamikaze[6]. Dwa tygodnie później Tozawa wziął udział w turnieju Battle of Tokyo, lecz w finale przegrał z Kagetorą. Spośród członków Kamikaze, Tozawa występował w najmniej ważnych pojedynkach i często je przegrywał. Po przegranej z posiadaczem Open the Brave Gate Championship Cimą i Cyber Kongiem[7], Tozawa opuścił Japonię i od maja 2010 rozpoczął występy w Stanach Zjednoczonych.

Amerykańskie federacje (2010–2016) | edytuj kod

Tozawa w styczniua 2010

7 maja 2010 Tozawa zadebiutował w federacji Dragon Gate USA i w roli heela dołączył do grupy Kamikaze USA; między innymi z Gran Akumą przegrał w pojedynku drużynowym z Mikem Quackenbushem i Jigsawem[8]. W maju rozpoczął również występy w federacji Pro Wrestling Guerrilla, gdzie zadebiutował 9 maja podczas corocznego turnieju Dynamite Duumvirate Tag Team Title Tournament, w którym on i Yamato przegrali z The Briscoe Brothers (Jayem i Markiem Briscoe)[9]. 11 czerwca i 30 lipca pokonał kolejno Scotta Losta i Chrisa Sabina[10][11].

W sierpniu wziął udział w turnieju Young Lions Cup VIII federacji Chikara. W pierwszej rundzie pokonał Green Anta, lecz w półfinałowym sześcioosobowym eliminacyjnym starciu został wyeliminowany jako ostatni[12]. 29 sierpnia podczas ostatniego dnia gal turniejowych został pokonany przez Hallowickeda w singlowym starciu[13]. 5 września wziął udział w turnieju PWG Battle of Los Angeles 2010 i w pierwszej rundzie pokonał El Generico[14]. W kolejnym szczeblu turnieju został wyeliminowany przez Chrisa Hero[15]. Tozawa powrócił do PWG 11 grudnia 2010, lecz przegrał z Kevinem Steenem[16]. Mimo przegranej Steen wybrał go jako swojego partnera w turnieju DDT4 2011[17]. Duo występujące jako Nightmare Violence Connection wygrało w pierwszej rundzie z The Briscoe Brothers, a także z posiadaczami ROH World Tag Team Championship The Kings of Wrestling (Chrisem Hero i Claudiem Castagnolim). W finale przegrali z The Young Bucks (Mattem i Nickiem Jacksonem)[18].

Na początku 2011, Tozawa odnosił zwycięstwa między innymi nad Samim Callihanem, Austinem Ariesem i BxB Hulkiem, lecz w międzyczasie zaczął kłócić się z kolegami z Kamikaze USA Jonem Moxleyem i Yamato, co doprowadziło do wyrzucenia go z grupy i zmiany roli postaci w protagonistę[19][20][21][22]. Podczas nagrań gal Dragon Gate USA z 3 kwietnia, Tozawa pokonał Moxleya i zgarnął miano pretendenta do tytułu Open the Freedom Gate Championship będącego w posiadaniu Yamato; pojedynek przegrał[23]. Dzień wcześniej podczas gali Mercury Rising 2011 przegrał walkę z Pac'em o Open the Brave Gate Championship[24].

Tozawa (trzeci od lewej) wraz z Kagetorą i Super Shisą, którzy reprezentowali Dragon Gate podczas turnieju King of Trios 2011.

15 kwietnia powrócił do federacji Chikara i reprezentował Team Dragon Gate z Kagetorą i Super Shisą w turnieju King of Trios 2011. Dotarli do ćwierćfinału, w którym zostali pokonani przez The Osirian Portal (Amasisa, Hieracona i Ophidiana)[25]. 17 kwietnia przegrał w starciu z Eddiem Kingstonem[26]. Dwa dni później zadebiutował w promocji Evolve podczas ich pierwszej internetowej gali pay-per-view, gdzie przegrał z Chuckiem Taylorem[27]. 15 maja zdobył tytuł U-30 Young Gun Championship federacji Anarchy Championship Wrestling, co było jego pierwszym tytułem w karierze[28]. Utracił go na rzecz Geralda Jamesa sześć dni później[28].

Tozawa (po prawej) walczący z Eddiem Kingstonem w 2011.

27 maja powrócił do PWG i podczas pierwszej nocy All Star Weekend 8 on i Kevin Steen pokonali El Generico i Ricocheta[29]. Dobę później wziął udział w dwóch walkach, gdzie wraz ze Steenem pokonali RockNES Monsters (Johnny’ego Goodtime'a i Johnny’ego Yumę), a także Chrisa Hero w jego ostatnim pojedynku dla PWG[30]. 3 czerwca Tozawa i Yamato przegrali w walce z Masato Yoshino i Pac'em o Open the United Gate Championship[31]. 28 czerwca 2012 przegrał starcie o Open the Freedom Gate Championship z Johnnym Gargano[32]. Trzynaście miesięcy później otrzymał rewanż o tytuł z Gargano, lecz ponownie został przez niego pokonany[33]. 24 lipca 2015 ponownie powrócił do PWG, gdzie przegrał z Ricochetem[34], zaś podczas pierwszego show federacji w 2016 poniósł porażkę w walce z Zackiem Sabrem Jr.'em[35].

Powrót do Dragon Gate (2011–2016) | edytuj kod

8 czerwca 2011 Tozawa powrócił do Dragon Gate i przyłączył się do stajni Blood Warriors[36]. Po swoim powrocie zaczął być traktowany jako poważny zawodnik i był promowany przez federację, między innymi pokonując Shingo Takagi'ego 17 lipca podczas gali Kobe Pro Wrestling Festival 2011[37]. W sierpniu on i członek Blood Warriors, BxB Hulk, wzięli udział w Summer Adventure Tag League 2011, który wygrali pokonując w finale Masaaki'ego Mochizuki'ego i Yamato z grupy Junction Three[38]. 16 września Tozawa pokonał Yamato w no ropes, no disqualification matchu[39]. Dzięki zwycięstwu zawalczył z Mochizukim o Open the Dream Gate Championship, lecz 13 października przegrał z nim walkę[40]. 1 grudnia Tozawa i BxB Hulk pokonali Kagetorę i Susumu Yokosukę zdobywając zawieszone Open the Twin Gate Championship[41]. 19 stycznia 2012 Tozawa i Hulk odwrócili się od lidera grupy Blood Warriors, Cimy, przez co ten przegrał dziesięcioosobowy „Loser Leaves Unit” tag team match i został wyrzucony z grupy[42]. Rolę lidera grupy przejął Tozawa. 9 lutego doprowadził do zwycięstwa swojej drużyny nad Junction Three powodując rozwiązanie rywalizującej grupy[43]. 1 marca zmienił nazwę grupy Blood Warriors na Mad Blankey[44]. Trzy dni później Tozawa i BxB Hulk utracili Open the Twin Gate Championship na rzecz Jimmy’ego Kagetory i Jimmy’ego Susumu[45].

22 lipca otrzymał kolejną szansę na pojedynek o Open the Dream Gate Championship, który przegrał z Cimą[46]. 19 sierpnia Tozawa, BxB Hulk i Naoki Tanisaki pokonali Cimę, Gammę i Magnitude Kishiwadę wygrywając kolejny turniej Summer Adventure Tag League 2012 i zawieszone Open the Triangle Gate Championship[47]. Tytuły utracili 21 października na rzecz Kaettekita Veteran-gun (Gammy, Huba i Kishiwady)[48]. 5 maja 2013 został ponownie pokonany przez Cimę w walce wieczoru gali Dead or Alive 2013 o Open the Dream Gate Championship[49]. 15 czerwca on i BxB Hulk odzyskali Open the Twin Gate Championship od Shingo Takagi'ego i Yamato, kiedy to Yamato odwrócił się od partnera i dołączył do grupy Mad Blankey[50]. 21 lipca Naruki Doi i Ricochet pozbawili tytułów Tozawy i Hulka[51]. 1 sierpnia po wygranej Mad Blankey nad grupą -akatsuki-, członkowie grupy odwrócili się od Tozawy, wyrzucili go z drużyny i jako nowego lidera wyznaczyli Yamato[52]. Niespełna miesiąc później zawiązał sojusz z Shingo Takagim i Uhaa Nationem[53]. 12 września dołączyli się do nich Masato Yoshino, Ricochet i Shachihoko Boy[54], zaś cała szóstka zaczęła występować jako Monster Express[55]. 22 grudnia Tozawa i Takagi pokonali Naruki'ego Doi i Yamato o Open the Twin Gate Championship[56]. Tytuły mistrzowskie utracili pół roku później na rzecz Eity i T-Hawka[57]. 28 lutego 2015 Tozawa wygrał swój pierwszy singlowy tytuł w Dragon Gate, gdzie pokonując Kzy'ego zgarnął Open the Brave Gate Championship[58]. Pod koniec marca zdobył Open the Owarai Gate Championship pokonując Yosuke♥Santa Maria[59]. Open the Brave Gate i Open the Owari Gate Championship utracił kolejno 1 i 14 listopada na rzecz Naoki'ego Tanazaki'ego i Mr. Nakagawy.

22 września 2016 przegrał walkę z Yamato o Dream Gate Championship. Trzy dni później ogłosił, że swoją ostatnią walkę dla Dragon Gate stoczy 3 listopada, po czym przeprowadzi się do Stanów Zjednoczonych i zacznie występować dla WWE[60]. W ostatniej walce on, Masato Yoshino i Naruki Doi przegrali z Shingo Takagim, Yamato i BxB Hulkiem.

WWE | edytuj kod

Dywizja cruiserweight (od 2016) | edytuj kod

31 marca 2016 Tozawa został ogłoszony jednym z członków nadchodzącego turnieju Cruiserweight Classic[61][62]. 23 czerwca pokonał w pierwszej rundzie Kennetha Johnsona[63], zaś trzy tygodnie później Jacka Gallaghera[64]. W ćwierćfinale z 26 sierpnia odpadł z turnieju będąc pokonanym przez Gran Metalika[65].

5 września podczas odcinka tygodniówki Raw został ogłoszony jednym z członków przywróconej dywizji cruiserweight[66]. Zadebiutował 6 lutego 2017 podczas odcinka Raw, gdzie w singlowym starciu pokonał Drewa Gulaka. Wiosną Tozawa przyłączył się do grupy „Titus Worldwide” prowadzonej przez Titusa O’Neila i rozpoczął rywalizację z posiadaczem WWE Cruiserweight Championship Nevillem. W lipcu podczas gali Great Balls of Fire przegrał starcie o tytuł z Nevillem. 14 sierpnia podczas tygodniówki Raw zdołał pokonać Neville’a w walce wieczoru i zdobyć WWE Cruiserweight Championship pierwszy raz w karierze. Neville odzyskał tytuł sześć dni później podczas gali SummerSlam. 10 października podczas tygodniówki 205 Live został zaatakowany przez Drewa Gulaka, z którym rozpoczął rywalizację[67]. 13 listopada podczas tygodniówki Raw on i Kalisto przegrali z Enzo Amore i Gulakiem. 21 listopada podczas tygodniówki 205 Live pokonał Gulaka w starciu typu Street Fight, który zakończył ich scenariusz. 27 listopada wziął udział w czteroosobowym starciu o miano pretendenta do Cruiserweight Championship, który wygrał Rich Swann.

Inne media | edytuj kod

Postać Tozawy po raz pierwszy przedstawiono w grze WWE 2K18[68].

Styl walki | edytuj kod

Tozawa wykonujący bicycle kick na Eddiem Kingstonie.
 • Finishery
  • Bridging delayed German suplex[1][69][70][71]
  • Drop Zone (Diving senton) – od 2017
  • Shining wizard
  • Snap German suplex[4] – 2016–2017; po 2017 używany jako zwykły ruch
  • Tozawa Driver 2007 (Sitout suplex slam)[72] – 2007
 • Inne ruchy
  • Apron Kara Tozawa / Tozawa from the Apron (Rozbieg z krawędzią the ring apron, przeskok nad górną liną i wykonanie springboard headbuttu)[69][70][73]
  • Ganki (Running meteora, wskok na ramiona przeciwnika i przypięcie rana pin)[69][70]
  • Hurray! Hurray! Tozawa! (Diving headbutt)[72] – 2005–2008
  • Wariacje suplexów
   • German suplex[1][74], czasem wykonany z górnej liny[75]
   • Saito suplex[5]
   • Superplex[76][77]
   • Tozawa Backdrop Hold (Bridging belly-to-back suplex)[78][79]
  • Wariacje suicide dive’ów[26]
  • Rapid knife-edged chops w przeciwnika w narożniku[80][81][82]
  • Sankaigan Zanjyu (Senton, czasem w przeciwnika w narożniku z krzesełkiem przysuniętym do jego tułowia)[72][75]
 • Menedżerowie
 • Przydomki
  • „Big Over”[83]
  • „Mr. High Tension”[69]
  • „Sun of the Ring”[2]
  • „The Stamina Monster”
 • Motywy muzyczne
  • „Be Naked” ~ Neo Atomic Motor[1][69]
  • „Strawberry Moon” ~ CFO$ (WWE; od 2016)[84]

Mistrzostwa i osiągnięcia | edytuj kod

Rekordy Luchas de Apuestas | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. a b c d e f 戸澤陽 (jap.). W: Dragon Gate [on-line]. Gaora. [dostęp 2016-08-27].
 2. a b c d e Cagematch profile. W: Cagematch [on-line]. [dostęp 2010-09-06].
 3. Dragon Gate Kobe Pro-Wrestling Festival 2010. W: Cagematch [on-line]. [dostęp 2011-02-09].
 4. a b c d Akira Tozawa. W: WWE [on-line]. [dostęp 2017-06-21].
 5. a b Evolve profile. W: Evolve [on-line]. [dostęp 2011-03-08].
 6. a b c d e PuroresuFan Profile. PuroresuFan. [dostęp 2011-08-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-04-29)].
 7. Josh Boutwell: Viva La Raza! Lucha Weekly. W: Wrestleview [on-line]. 2010-04-30. [dostęp 2011-08-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-05-02)].
 8. D’Arcy Bresson: 5/7 DGUSA in Windsor/Detroit: DGUSA debuts in Canada with BxB Hulk & Pac vs. Yamato & Shingo, Cima vs. Jacobs. W: Pro Wrestling Torch [on-line]. 2010-05-08. [dostęp 2010-09-06].
 9. DDT4. W: Pro Wrestling Guerrilla [on-line]. [dostęp 2010-09-06].
 10. DIO!. W: Pro Wrestling Guerrilla [on-line]. [dostęp 2010-09-06].
 11. Seven. W: Pro Wrestling Guerrilla [on-line]. [dostęp 2010-09-09].
 12. Rick Cambo: CHIKARA Young LionsCup day one DVD report. W: Wrestling Observer Newsletter [on-line]. 2010-09-15. [dostęp 2010-09-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (17 September 2010)].
 13. Chikara results. W: Chikara [on-line]. [dostęp 2010-09-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (3 September 2010)].
 14. Bryan Alvarez: PWG Battle of LA Night One report. W: Wrestling Observer Newsletter [on-line]. 2010-09-05. [dostęp 2010-09-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (8 September 2010)].
 15. Bryan Alvarez: Battle of Los Angeles Night II report with one of the best matches of the year. W: Wrestling Observer Newsletter [on-line]. 2010-09-06. [dostęp 2010-09-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (8 September 2010)].
 16. Matt Massingham: 12/11 PWG in California: PWG tag champs vs. ROH tag champs main event, ROH World champion, TNA's Generation Me (Young Bucks). W: Pro Wrestling Torch [on-line]. 2010-12-12. [dostęp 2010-12-12].
 17. James Caldwell: PWG News: Eight teams announced for DDT4 tag tournament – ROH tag champions, TNA tag team, Briscoes, American Wolves, more. W: Pro Wrestling Torch [on-line]. 2011-02-02. [dostęp 2011-02-03].
 18. Matt Massingham: 3/4 PWG results in Reseda, Calif.: complete DDT4 tag tournament results – TNA tag team in finals, PWG Title match announced for next show. W: Pro Wrestling Torch [on-line]. 2011-03-05. [dostęp 2011-03-05].
 19. Jimmy Eaton: Eaton's DGUSA „United: New York” 1/28 – Hulk vs. Yamato, round robin tag team tournament. W: Pro Wrestling Torch [on-line]. 2011-01-28. [dostęp 2011-02-09].
 20. Jimmy Eaton: Eaton's DGUSA internet PPV report 1/29: Alt. perspective report on „United: Philly” – Yoshino & Pac vs. Doi & Ricochet stellar main event. W: Pro Wrestling Torch [on-line]. 2011-01-29. [dostęp 2011-02-09].
 21. Jeremy Thomas: Dragon Gate USA's United Finale Taping Results (spoilers). W: 411Mania [on-line]. 2011-01-30. [dostęp 2011-02-09].
 22. DGUSA.tv – Kamikaze USA confronts Tozawa. W: Dragon Gate USA [on-line]. YouTube, 2011-02-08. [dostęp 2011-02-09].
 23. Larry Csonka: DGUSA PPV Taping Report 4.03.11 (spoilers). W: 411Mania [on-line]. 2011-04-04. [dostęp 2011-04-04].
 24. Josh Boutwell: Viva La Raza! Lucha Weekly. W: WrestleView [on-line]. 2011-04-09. [dostęp 2011-08-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-04-11)].
 25. Sean Radican: Radican's Chikara DVD review series - „King of Trios 2011 Night 2” 4/16: F.I.S.T. vs. Osaka Pro, RDV tournament, Quackenbush & Toyota & Jigsaw vs. Michinoku Pro. W: Pro Wrestling Torch [on-line]. 2011-05-13. [dostęp 2011-05-14].
 26. a b Sean Radican: Radican's Chikara DVD review series: „KOT 2011: Night 3 4/17 - Kid vs. Generico, Toyota vs. Eagles, KOT tournament Finals. W: Pro Wrestling Torch [on-line]. 2011-06-05. [dostęp 2011-06-05].
 27. Sean Radican: Radican's 4/19 Evolve 7 iPPV review – Jacobs-Xion, Moxley-Aries, Taylor-Tozawa. W: Pro Wrestling Torch [on-line]. 2011-04-23. [dostęp 2011-04-24].
 28. a b c ACW U-30 Young Gun Championship. W: Cagematch [on-line]. [dostęp 2011-05-28].
 29. 5/27 PWG All-Star Weekend Night 1 results: Hero vs. Claudio main event, ROH champ vs. Shelley, GenMe, GenNext. W: Pro Wrestling Torch [on-line]. 2011-05-28. [dostęp 2011-05-28].
 30. Matt: 5/28 PWG All-Star Weekend Night 2 results: Low-Ki challenges for PWG Title, GenMe vs. GenNext, ROH champion. W: Pro Wrestling Torch [on-line]. 2011-05-29. [dostęp 2011-05-29].
 31. Josh Boutwell: Viva La Raza! Lucha Weekly. W: Wrestleview [on-line]. 2010-06-17. [dostęp 2011-08-25].
 32. Sean Radican: Radican's DGUSA „Untouchable 2012” iPPV report 7/28: Live report on Gargano vs. Tozawa Open the Freedom Gate Title match. W: Pro Wrestling Torch [on-line]. 2012-07-28. [dostęp 2012-07-28].
 33. Sean Radican: Radican's DGUSA „Enter the Dragon 2013” iPPV Blog 7/28 - Complete live coverage of DGUSA in NYC, plus Top News from the show featuring three title matches. W: Pro Wrestling Torch [on-line]. 2013-07-28. [dostęp 2013-07-28].
 34. Show results – 7/24 PWG in Reseda, Calif.: Young Bucks defend PWG Tag Titles, Tozawa returns to PWG, Gargano, Hero, more. W: Pro Wrestling Torch [on-line]. 2015-07-25. [dostęp 2015-07-25].
 35. 1/2 PWG in Reseda, Calif. – Strong vs. Hero for PWG Title, Adam Cole, Drew Galloway, Callihan. W: Pro Wrestling Torch [on-line]. 2016-01-03. [dostęp 2016-02-13].
 36. 6/8 Gate of Maximum Kickoff - 08 Jun 2011. W: iHeartDG [on-line]. 2011-06-08. [dostęp 2011-06-08].
 37. 7/17 Dragon Gate Pro Wrestling Festival in Kobe 2011 - 17 Jul 2011. W: iHeartDG [on-line]. 2011-07-17. [dostęp 2011-08-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-08-08)].
 38. a b 8/7 Summer Adventure Tag Tournament - 06 Aug 2011. W: iHeartDG [on-line]. 2011-08-07. [dostęp 2011-08-07].
 39. 9/16 Storm Gate - 16 Sep 2011. W: iHeartDG [on-line]. 2011-09-16. [dostęp 2013-11-10].
 40. 10/13 Gate of Victory - 13 Oct 2011. W: iHeartDG [on-line]. 2011-10-13. [dostęp 2011-10-13].
 41. a b 12/1 Fantastic Gate - 01 Dec 2011. W: iHeartDG [on-line]. 2011-12-01. [dostęp 2011-12-01].
 42. 1/19 Primal Gate - 19 Jan 2012. W: iHeartDG [on-line]. 2012-01-19. [dostęp 2012-01-19].
 43. 2/9 Truth Gate, Blood Warriors vs. Junction Three Finale - 09 Feb 2012. W: iHeartDG [on-line]. 2012-02-09. [dostęp 2012-02-10].
 44. 3/1 Truth Gate Finale - 01 Mar 2012. W: iHeartDG [on-line]. 2012-03-01. [dostęp 2012-03-04].
 45. 3/4 Champion Gate in Osaka - 03 Mar 2012. W: iHeartDG [on-line]. 2012-03-04. [dostęp 2012-03-04].
 46. 7/22 Kobe Pro Wrestling Festival 2012 - 22 Jul 2012. W: iHeartDG [on-line]. 2012-07-22. [dostęp 2012-07-28].
 47. a b c 8/19 Summer Adventure Tag League 2012 Finale - 19 Aug 2012. W: iHeartDG [on-line]. 2012-08-19. [dostęp 2012-08-19].
 48. 10/21 The Gate of Destiny 2012 - 21 Oct 2012. W: iHeartDG [on-line]. 2012-10-21. [dostęp 2012-10-23].
 49. Dead or Alive 2013 (jap.). W: Dragon Gate [on-line]. 2013-05-05. [dostęp 2013-05-06].
 50. 6/15 Champion Gate in Hakata - 15 Jun 2013. W: iHeartDG [on-line]. 2013-06-15. [dostęp 2013-06-16].
 51. ドラゴンゲートKobe プロレスフェスティバル 2013 (jap.). W: Dragon Gate [on-line]. [dostęp 2013-07-22].
 52. 新時代の扉が開いたドラゲーで、暁を解散に追い込んだMBが戸澤を追放!鷹木のDG初防衛戦の相手がYamatoに決定! (jap.). W: Battle News [on-line]. 2013-08-02. [dostęp 2013-08-01].
 53. 8/30 Gate of Generation. W: iHeartDG [on-line]. 2013-08-30. [dostęp 2013-09-02].
 54. 意地を見せた斎了を下したYamatoに、土井から裏切られた吉野が挑戦表明!ジミーズを下したミレニアルズはベテラン軍を指名! (jap.). W: Battle News [on-line]. 2013-09-13. [dostęp 2013-09-13].
 55. 吉野、鷹木、戸澤らの新ユニット本格始動 トライアングルゲート戦はMBに苦杯 (jap.). W: Sports Navi [on-line]. Yahoo!, 2013-10-07. [dostęp 2013-10-07].
 56. a b The Final Gate 2013 (jap.). W: Dragon Gate [on-line]. Gaora. [dostęp 2013-12-22].
 57. T―HawkとEitaがツイン王座奪取 (jap.). W: Tokyo Sports [on-line]. 2014-07-21. [dostęp 2014-07-21].
 58. a b Champion Gate 2015 in Osaka (jap.). W: Dragon Gate [on-line]. Gaora. [dostęp 2015-03-01].
 59. a b Glorious Gate 2015 -最終戦- (jap.). W: Dragon Gate [on-line]. Gaora. [dostęp 2015-03-30].
 60. 【ドラゲー】戸澤が熱望「11・3卒業6人マッチ」 (jap.). W: Tokyo Sports [on-line]. 2016-09-28. [dostęp 2016-09-28].
 61. James Caldwell: First competitors set for Global Cruiserweight Series, including Zack Sabre Jr. & NXT stars. W: Pro Wrestling Torch [on-line]. 2016-03-31. [dostęp 2016-03-31].
 62. James Caldwell: All 32 wrestlers announced for WWE’s cruiserweight tournament. W: Pro Wrestling Torch [on-line]. 2016-06-13. [dostęp 2016-06-13].
 63. JJ Williams: WWE Cruiserweight Classic round one spoilers: Sabre Jr., Swann, Gargano, Ibushi, more!. W: Wrestling Observer Newsletter [on-line]. 2016-06-23. [dostęp 2016-06-24].
 64. JJ Williams: WWE Cruiserweight Classic round two spoilers. W: Wrestling Observer Newsletter [on-line]. 2016-07-14. [dostęp 2016-07-14].
 65. 8/26 WWE Cruiserweight spoilers – Full taping results from the Elite 8 Round and D-Bryan involvement. W: Pro Wrestling Torch [on-line]. 2016-08-26. [dostęp 2016-08-27].
 66. Mike Johnson: Three latest additions to the WWE cruiserweight division are..... W: Pro Wrestling Insider [on-line]. 2016-09-05. [dostęp 2016-09-05].
 67. WWE 205 Live results (Oct. 10, 2017). W: Cageside Seats [on-line]. [dostęp 2017-11-29].
 68. Akira Tozawa Games - Giant Bomb, giantbomb.com [dostęp 2017-12-07]  (ang.).
 69. a b c d e Puroresu Fan profile. W: Puroresu Fan [on-line]. [dostęp 2010-09-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (April 29, 2009)].
 70. a b c Dragon Gate USA profile. W: Dragon Gate USA [on-line]. [dostęp 2010-09-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-08-30)].
 71. 2010 Battle of Los Angeles - Night One. W: Pro Wrestling Guerrilla [on-line]. [dostęp 2010-09-09].
 72. a b c Puroresu Central Profile. Puroresu Central. [dostęp 22 August 2011].
 73. Current roster. W: Pro Wrestling Guerrilla [on-line]. [dostęp 2011-08-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-07-17)].
 74. Sean Radican: Radican's DGUSA „Uprising” PPV report 7/29: Advanced review of Friday's latest DGUSA cable PPV – Aries, Freestyle matches, overall thoughts. W: Pro Wrestling Torch [on-line]. 2011-07-29. [dostęp 2011-08-22].
 75. a b Sean Radican: DGUSA Internet PPV report 4/2: Radican's complete virtual-time coverage of Dragon Gate USA PPV from Atlanta. W: Pro Wrestling Torch [on-line]. 2011-04-02. [dostęp 2011-08-22].
 76. Brad Garoon: Dragon Gate Infinity 232. PWPonderings.com, August 21, 2011. [dostęp October 26, 2011].
 77. Jake Ziegler: Dragon Gate USA Open the Ultimate Gate Live Results Stream. Inside Pulse Wrestling, April 3, 2011. [dostęp May 27, 2011].
 78. 4/10/2007 Dragon Gate Arena~Sanctuary.8. iHeartDG.com, 2007-04-07.
 79. Tozawa at Puroresu Central. Puroresu Central.
 80. Mike Johnson: COMPLETE DGUSA FOURTH ANNIVERSARY SHOW COVERAGE FROM NYC. PWInsider, July 28, 2013. [dostęp December 1, 2014].
 81. Sean Radican: RADICAN'S DGUSA „Enter the Dragon 2013” iPPV Blog 7/28 - Complete live coverage of DGUSA in NYC, plus Top News from the show featuring three title matches. Pro Wrestling Torch, July 28, 2013. [dostęp December 1, 2014].
 82. Dylan Diot: From The Shelf- DGUSA Freedom Fight 2012. 411MANIA, July 10, 2014. [dostęp December 1, 2014].
 83. Akira Tozawa profile. iHeartDG.com.
 84. WWEMusic: Tozawa – Strawberry Moon (Official Theme). 2017-02-22. [dostęp 2017-02-23].
 85. PWI Ratings for Akira Tozawa.
 86. WWE Cruiserweight Championship. WWE. [dostęp August 14, 2017].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Akira Tozawa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy