Aktywność molowa


Aktywność molowa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Aktywność molowa związków chemicznych to efektywne stężenie tych substancji, uwzględniające odchylenia tych związków od zachowania idealnego, wynikające ze zjawisk dyfuzyjnych, lepkościowych lub elektromagnetycznych mających miejsce w stężonych roztworach lub gazach pod wysokim ciśnieniem.

W odróżnieniu od zwykłego stężenia molowego, zależności kinetyczne i termodynamiczne wyrażone za pomocą aktywności są zawsze spełniane w sposób ścisły. Posługiwanie się aktywnościami na co dzień jest jednak dość kłopotliwe, gdyż bezpośrednie mierzenie aktywności jest bardzo trudne i czasochłonne. W związku z tym korzysta się zazwyczaj ze stablicowanych dla większości często stosowanych w praktyce związków chemicznych wartości współczynników aktywności, które są powiązane ze zwykłymi stężeniami wzorem:

a = γ x {\displaystyle a=\gamma x}

gdzie:

a {\displaystyle a} – aktywność molowa γ {\displaystyle \gamma } współczynnik aktywności x {\displaystyle x} ułamek molowy

Współczynniki te dla substancji w roztworach są wyznaczane na podstawie pomiarów prężności pary nad szeregiem roztworów różniących się tylko stężeniem molowym badanej substancji.

Zobacz też | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Aktywność molowa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy