Akureyri


Na mapach: 65°41′N 18°06′W/65,683333 -18,100000

Akureyri w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Centrum Akureyri

Akureyrimiasto w północnej Islandii, położone nad fiordem Eyjafjörður, w otoczeniu granitowych gór dochodzących do 1500 m wysokości. Drugi co do wielkości po Reykjaviku obszar miejski Islandii, tworzący gminę Akureyrarkaupstaður. Znaczący port i port lotniczy. Z miasta pochodzi około 30% islandzkiego przetwórstwa rybnego. Ośrodek handlowy, usługowy i komunikacyjny w północnej Islandii. Znajduje się tu drugi, obok Uniwersytetu Islandzkiego, uniwersytet w kraju. Pierwszym osadnikiem miasta był norwesko-irlandzki Helgi Magri (Helgi Chudy). Akureyri jako stacja handlowa było wzmiankowane już w 1602 roku. Prawa miejskie miasto otrzymało w 1862 r. Na początku 2018 r. zamieszkiwało je 18,5 tys. osób[1]. Nazwa miasta powstała w wyniku połączenia dwóch islandzkich słów: akur (pole) + eyri (mierzeja).

W mieście znajduje się największy browar na Islandii oraz drugi co do wielkości szpital na wyspie, który jest jednocześnie największym pracodawcą.

Pomimo położenia w niewielkiej odległości od koła podbiegunowego, panuje tam dość łagodny jak na tę szerokość geograficzną klimat.

Spis treści

Zabytki | edytuj kod

Na uwagę zasługuje kilka kościołów tego miasta: Lögmannshild z 1861 r., katolicki z 1912 r., protestancki Akureyrarkirkja z 1940 r. oraz najnowszy Glerá z 1989 r. Głównymi atrakcjami Akureyri są:

Ciekawostki | edytuj kod

Ciekawostką jest założony w 1912 r. ogród botaniczny Lystigarðurinn, w którym, dzięki specyficznemu mikroklimatowi miasta, kilkadziesiąt kilometrów od koła podbiegunowego rosną rośliny z Nowej Zelandii, Hiszpanii czy Tanzanii, jak również typowe gatunki flory islandzkiej.

Turystyka | edytuj kod

Akureyri stanowi centrum turystyczne dla ornitologów, biologów, wulkanologów oraz zwykłych turystów. W pobliżu Akureyri na uwagę zasługują:

  • Húsavík – nieco bardziej na wschód, port rybacki, ośrodek turystyczny z możliwością oglądania wielorybów i delfinów,
  • wyspa Grimsey – najdalej na północ wysunięta wyspa Islandii, 5,4 km² powierzchni, ludność około 100 osób; wyspę, położoną 3,5 godziny statkiem od lądu, przecina koło podbiegunowe północne,
  • jezioro Mývatn – czwarte do wielkości jezioro Islandii (37,2 km², największa głębokość – 4,5 m); licznie występujące formacje wulkaniczne, bogactwo różnych gatunków ptaków, raj dla ornitologów, geologów, biologów, wulkanologów,
  • wodospad Dettifoss – położony w największym w Europie kanionie i jednocześnie parku narodowym – Jökulsárgljúfur. Dettifoss to największy w Europie wodospad pod względem ilości spływającej wody, 45 m wysokości, 100 m szerokości, położony w przepięknym kanionie,
  • wodospad Goðafoss (wodospad bogów) – w kształcie podkowy; nazwę wziął od bożków pogańskich, których posagi zostały wrzucone do wodospadu, kiedy Althing podjął decyzję o chrystianizacji Islandii,
  • las Kjarnaskógar - jedno z niewielu skupisk leśnych na wyspie,
  • Góra Súlur - największa w okolicy góra (1214 m).

Sporty zimowe | edytuj kod

W miejscowości znajduje się jedna z dwóch w kraju skoczni narciarskich - Hlíðarfjall.

Połączenia komunikacyjne | edytuj kod

Z Akureyri codziennie można się dostać autobusem do Reykjavíku (czas jazdy 6h).Odległość od stolicy to 390 km.

Miejscowe lotnisko usytuowane jest 2 km na południe od miasta. Codziennie można polecieć do Reykjavíku, Keflavíku, Vopnafjörður, Þórshöfn i na wysepkę Grímsey.

Transport autobusowy w obrębie miasta jest bezpłatny. Sześć linii autobusowych kursuje w dni powszednie, a po najważniejszych trasach w weekendy[2].

Miasta partnerskie | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Municipalities and urban nuclei (ang.). Hagstofa Íslands. [dostęp 2018-07-17].
  2. Silne przywiązanie do samochodów pomimo bezpłatnych przejazdów autobusowych, 2 grudnia 2019 [dostęp 2019-12-02] .
Kontrola autorytatywna (miasto):
Na podstawie artykułu: "Akureyri" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy