Al-Chuwarizmi


Muhammad ibn Musa al-Chuwarizmi w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Al-Chuwarizmi) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Al-Chuwarizmi na radzieckim znaczku pocztowym z 1983 roku

Muhammad ibn Musa al-Chuwarizmi (arab. ‏محمد بن موسى الخوارزمي‎; ur. ok 780 roku w Chorezmie, zm. ok. 850 roku) – perski matematyk, astronom, geograf i kartograf.

Urodzony w Chorezmie, w latach 813-833 żył w Bagdadzie. Wszystkie jego dzieła zostały napisane po arabsku.

Dzięki jego pracom na Bliskim Wschodzie zaczęto stosować pochodzące z Indii dziesiętny system liczenia i pozycyjny system zapisu liczb, które wkrótce dotarły do Europy. Cyfry arabskie wyparły cyfry rzymskie w Europie. Jego prace pozwoliły też wprowadzić i wyjaśnić pojęcia zera, ułamków oraz funkcje trygonometryczne sinus i tangens.

Jako pierwszy ułożył tablice funkcji sinus i tangens, wprowadził elementy algebry. Termin algebra pochodzi z tytułu jego dzieła Al-kitab al-muchtasar fi hisab al-dżabr wa-al-mukabala ('krótka księga o rachowaniu przez dopełnianie i równoważenie')[1], zaś algorytm od zniekształconej wersji jego przydomka.

Przypisy | edytuj kod

  1. Donald E. Knuth: Sztuka programowania. T. 1. Warszawa: Wydawnictwo Naukowo-Techniczne, 2002, s. 1. ISBN 83-204-2540-9.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Al-Chuwarizmi" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy