Al-Ichlas


Al-Ichlas w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Al-Ichlas (arab. سورة الإخلاص Sūratu l-Iḫlāṣ) – sto dwunasta sura Koranu. Nie jest pewne, gdzie została objawiona, ale większość uczonych muzułmańskich uważa, że jest to sura mekkańska. Ma 4 aje. Jej tematem jest tawhid, stąd jej alternatywna nazwa Surat ut-Tawhīd. Wychwala ona Allaha, Opisując jego wielkość, potęgę i majestat.

Sura ta została wykaligrafowana na Kopule na Skale w Jerozolimie.

Tekst sury:

بِسۡمِ اللّٰہِ الرَّحۡمٰنِ الرَّحِیۡمِ

قُلۡ هُوَ اللّٰہُ اَحَدٌ

اَللّٰہُ الصَّمَدُ

لَمۡ یَلِدۡۙ وَ لَمۡ یُوۡلَدۡ

وَ لَمۡ یَکُنۡ لَّهّ کُفُوًا اَحَدٌ

Transkrypcja klasycznego arabskiego tekstu sury:

bismillah-i ar-rahmān-i ar-rahīm-i kul huwa allah-u ahad allah-u samad lam jalid wa-lam julad wa-lam jakun la-hu kufw-an ahad

Hadisy o surze al-Ichlas | edytuj kod

  • Ubajj ibn Ka'b przekazał, iż sura ta została objawiona, gdy politeiści zapytali Proroka Mahometa, jaki jest rodowód jego boga. Dlatego też sura ta głosi "(Allah) nie zrodził i nie jest zrodzony".

Hadisy sugerują też, że sura ta jest szczególnie ważną dla Allaha częścią Koranu:

"Wyszedłem z Prorokiem, i usłyszał on jak jakiś mężczyzna recytował "Mów: On, Allah, jest Jeden" Wtedy Wysłannik Allaha powiedział: "To jest nieodzowne." Zapytałem: "Co jest nieodzowne?" On odrzekł: "Raj."

  • Abu Sa'id przekazał, iż Prorok rzekł do swych towarzyszy:

"Czyż każdy z was nie jest w stanie wyrecytować jednej trzeciej Koranu podczas jednej nocy?" Ponieważ było to dla nich trudne, zapytali: "Który z nas jest w stanie to uczynić, Wysłanniku Allaha?" Ten odparł: Allah jest Jeden, Wiekuisty jest jedną trzecią Koranu.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Al-Ichlas" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy