Aladyn (film 1992)


Aladyn (film 1992) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Aladyn (ang. Aladdin) – pełnometrażowy film animowany z 1992 roku wyprodukowany przez Walt Disney Pictures, trzydziesty pierwszy film z kanonu filmów animowanych Disneya. Jest to swobodna adaptacja historii o Aladynie i magicznej lampie z Księgi tysiąca i jednej nocy.

Film doczekał się dwóch sequeli: Aladyn: Powrót Dżafara (1994) i Aladyn i król złodziei (1996) oraz wersji serialowej: Aladyn z 1994 roku.

Film aktorski Aladyn powstał w 2019 roku i jest jego remakiem.

Aladyn otrzymał 2 Oscary za najlepszą muzykę i za piosenkę „A Whole New World”. Był nominowany jeszcze w kategoriach: dźwięk, montaż dźwięku i za piosenkę „Friend Like Me”.

Spis treści

Opis fabuły | edytuj kod

Ubogi chłopiec Aladyn zakochuje się w księżniczce Dżasmine. Ścigany przez Dżafara, znajduje starą lampę i, pocierając ją, wywołuje mieszkającego w niej dżina. Ten w zamian za uwolnienie zgadza się spełnić trzy życzenia młodzieńca. Aby Dżasmina wzięła ślub, jej wybranek musi być księciem, dlatego Aladyn musi więc zamienić się w księcia, aby jego wybranka się w nim zakochała. Tymczasem Dżafar znalazł pismo, w którym napisane jest, że jeśli dziewczyna nie wybierze sobie księcia, to musi poślubić właśnie Dżafara.

Kiedy do miasta przybywa książę Ali (Aladyn), Dżasmina na początku nie darzy go sympatią. W końcu się w nim zakochuje i domyśla się, że Ali to biedny chłopak, którego spotkała wcześniej na bazarze. Aladyn jednak mówi, że jest księciem, który udaje czasem biedaka, aby odejść od codziennych zajęć. Zaraz po gorącym pocałunku z Dżasminą Ali zostaje uderzony w głowę przez sługi Dżafara, a następnie wrzucony do rzeki. Ratuje go dżin. Kiedy sułtan stwierdza, że Dżafar powinien zostać mężem Dżasminy, pojawia się Aladyn.

Podczas ucieczki Dżafar kradnie lampę z Dżinem, który od teraz musi wykonywać jego rozkazy. Dżafar staje się nowym sułtanem, więzi Dżasminę i jej ojca, a Aladyna wysyła na pewną śmierć, zaraz po tym, jak wyjaśnia Dżasminie prawdę. Aladynowi udaje się jednak wydostać z pułapki i zaczyna walczyć z Dżafarem, który rozkazał Dżinowi, żeby to właśnie Dżafar stał się najpotężniejszym dżinem. Trafia on do lampy i zostaje wysłany do dziwnej jaskini. Aladyn wywołuje życzenie, które uwalnia Dżina na zawsze.

Sułtan zmienia zasadę za mąż pójścia księżniczki, więc niedługo Aladyn wraz z Dżasminą staną się małżeństwem.

Obsada głosowa | edytuj kod

Opinie o filmie | edytuj kod

  • The Best of Video. Poradnik: kino, tv, sat, video, pod red. Witolda Nowakowskiego[1]
…perfekcyjnie animowana i ozdobiona wieloma melodyjnymi piosenkami.

Wersja polska | edytuj kod

Wersja polska: Studio Opracowań Filmów w Warszawie
Reżyseria: Maria Piotrowska
Dialogi polskie: Elżbieta Łopatniukowa
Teksty piosenek: Filip Łobodziński
Dźwięk: Alina Hojnacka-Przeździak
Montaż: Gabriela Turant-Wiśniewska
Kierownictwo produkcji: Mieczysława Kucharska
W wersji polskiej wystąpili:

Śpiewał: Chór Opery i Baletu Teatru Wielkiego w Warszawie pod kierownictwem Mirosława Janowskiego

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

  • The Best of Video. Poradnik: kino, tv, sat, video, pod red. Witolda Nowakowskiego, Warszawa 1994, s. VII.

Przypisy | edytuj kod

  1. The Best of Video, pod red. Witolda Nowakowskiego, Warszawa 1994, s. VII.
Na podstawie artykułu: "Aladyn (film 1992)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy