Alan Percy


Alan Percy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Alan Ian Percy (ur. 17 kwietnia 1880, zm. 23 sierpnia 1930) – brytyjski arystokrata, syn Henry’ego Percy'ego, 7. księcia Northumberland i lady Edith Campbell, córki 8. księcia Argyll.

Walczył podczas II wojny burskiej w latach 1901-1902 jako kapitan Grenadier Guards. Za postawę na polu bitwy otrzymał Medal Królowej. W 1908 r. brał udział w konflikcie w Sudanie, biorąc udział w operacjach w południowym Kurdufanie. Za tę kampanię otrzymał Medal Egipski. Przez pewien czas był adiutantem lorda Greya. Podczas I wojny światowej walczył w szeregach Grenadier Guards i został odznaczony Legią Honorową.

Po śmierci ojca w 1918 r. został 8. księciem Northubmerland i zasiadł w Izbie Lordów. W tym samym roku został Lordem Namiestnikiem Northumberland. Na rok przed śmiercią, w 1929 r. został kanclerzem Uniwersytetu w Durham. W 1925 r. został kawalerem Orderu Podwiązki. Był również odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Imperium Brytyjskiego oraz Krzyżem Kawalerskim Królewskiego Wiktoriańskiego Orderu.

18 października 1911 r. poślubił lady Helen Magdalan Gordon-Lennox (13 grudnia 1886 - 13 czerwca 1965), córkę Charlesa Gordon-Lennoxa, 7. księcia Richmond i Isabel Craven, córki Williama Cravena. Alan i Helen mieli razem czterech synów i dwie córki:

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Alan Percy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy