Alan Wilson


Alan Wilson w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Alan Christie Wilson (ur. 4 lipca 1943 w Bostonie, zm. 3 września 1970 w Los Angeles w Kalifornii) – amerykański gitarzysta blues rockowy, o przydomku Blind Owl, założyciel zespołu Canned Heat.

Urodził się w Bostonie, młodość spędził w Arlington w stanie Massachusetts w USA[2], następnie podjął studia w Los Angeles. Głęboko interesował się muzyką bluesową, zgromadził wielką kolekcję nagrań bluesmanów, tworzył też utwory na harmonijkę ustną[2]. W grudniu 1965[3] wspólnie z Bobem Hitem ("Niedźwiedziem") założył w Los Angeles własny bluesrockowy zespół, który przybrał nazwę Canned Heat[2]. Z powodu poważnej wady wzroku, Wilson nazywany był Blind Owl - "Ślepa Sowa". Oprócz gry na harmonijce ustnej, okazał się utalentowanym gitarzystą[2], grającym m.in. techniką slide. Śpiewał także w niektórych utworach grupy[2] - jego charakterystyczny, wysoki, łamiący się głos jest zwłaszcza pamiętany z przeboju Canned Heat, coveru On the Road Again z 1968 r. Pierwszy album grupy ukazał się w 1967, jednocześnie zespół zadebiutował na festiwalu rockowym Monterey Pop Festival. Oba te wydarzenia przyniosły grupie sporą popularność. W latach 1968-70 zespół nagrał kolejne cztery albumy, stał się także jedną z gwiazd festiwalu w Woodstock w 1969, głównie dzięki przebojowi Going Up The Country.

Mimo udanej kariery grupy, Alan Wilson cierpiał na zaburzenia depresyjne i jak wielu muzyków tej epoki, szukał ucieczki w narkotykach. 3 września 1970 zmarł na skutek przedawkowania narkotyków w wieku 27 lat, jego ciało odnaleziono w ogrodzie domu Hite'a w Topanga Canyon w Kalifornii[2]. Część źródeł sugeruje, iż było to samobójstwo.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e f g h i j Al Wilson (ang.). discogs.com. [dostęp 2020-11-09].
  2. a b c d e f Al Wilson (2), Discogs [dostęp 2020-09-28]  (ang.).
  3. Canned Heat, Discogs [dostęp 2020-09-29]  (ang.).
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Alan Wilson" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy