Alanina


Alanina w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Alanina, skr. Ala, Aorganiczny związek chemiczny z grupy α-aminokwasów. Enancjomer o konfiguracji S (L) jest jednym z dwudziestu podstawowych aminokwasów białkowych. Bierze też udział w cyklu glukozowo-alaninowym.

Spis treści

Struktura i właściwości | edytuj kod

Jest aminokwasem niepolarnym alifatycznym, jej łańcuch boczny stanowi grupa metylowa, −CH
3. Ponieważ przy atomie węgla α występują cztery różne podstawniki, alaninę zalicza się do grupy aminokwasów optycznie czynnych. W białkach występuje jako izomer L i stanowi średnio około 7,8% reszt aminokwasowych występujących w białkach[6]. Jest aminokwasem endogennym.

Biosynteza | edytuj kod

Podczas biosyntezy białek jest kodowana przez kodony GCU, GCC, GCA lub GCG w łańcuchu mRNA. Jest syntetyzowana w organizmach z:

Ostatni z wymienionych szlaków służy w organizmie jako donor siarki do syntezy klasterów żelazowo-siarkowych w białkach Fe-S, tiaminy, tionukleozydów w tRNA, biotyny i innych związków.

Przypisy | edytuj kod

  1. Alanina (CID: 602) (ang.) w bazie PubChem, United States National Library of Medicine.
  2. Alanina (DB00160) – informacje o substancji aktywnej (ang.). DrugBank.
  3. a b c d e f g Haynes 2016 ↓, s. 3-10.
  4. a b c Haynes 2016 ↓, s. 7-1.
  5. Alanina (nr 05129) (ang.) – karta charakterystyki produktu Sigma-Aldrich (Merck KGaA) na obszar Stanów Zjednoczonych (ze względu na zmianę sposobu wywołania karty charakterystyki, aby pobrać kartę dla obszaru USA, na stronie produktu należy zmienić lokalizację na "United States" i ponownie pobrać kartę). [dostęp 2018-08-29].
  6. D.D. Nelson D.D., M.M. Cox M.M., Lehninger Principles of Biochemistry, wyd. 4, W.H. Freeman, 2005 .[potrzebny numer strony]

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (lek):
Na podstawie artykułu: "Alanina" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy